Türk Edebiyatı’nın En İyi 5 Kitabı

03 Temmuz 2020
Türk Edebiyatı’nın En İyi 5 Kitabı

Türk Edebiyatı’nın En İyi 5 Kitabı

 

Puslu Kıtalar Atlası, İhsan Oktay Anar

 

Puslu Kıtalar Atlası, Türk Edebiyatı’nın ve İhsan Oktay Anar’ın en başarılı kitapları arasındadır. Tarih, psikoloji, felsefenin iç içe geçtiği bu kitap modern Türk Edebiyatı’nın en iyi örnekleri arasında yer alır.

Modern bir teknikle yazılan roman kimileri tarafından “edebiyatın yeni soluğu” olarak ifade edilmiş, alışılmadık ve sıra dışı bir teknikle yazılan alışık olunmayan bir dille de kaleme alınmıştır. Romandaki olayların kilit noktası iki kitap (Bu kitaplar  “Zagor Üstüne Öttürme ve Puslu Kıtalar Atlası ) ve bade benzeri bir uyku şurubu olarak gösterilmiştir.  Roman okuduğu bir kitaptan çok etkilenerek varlık mı gerçek düş mü sorgusuna kapılan  Uzun İhsan’ın uyku şurubu içip uykuya yatması  düşler görmesi ana hikaye çerçevesinde  Baba Uzun İhsan ve oğlu Bünyamin’in gördüğü düşleri iç içe öyküler şeklinde anlatan bir teknikle yazılmıştır.  

 

Keşfetmek için: https://www.kitapvadisi.com.tr/puslu-kitalar-atlasi

 

 Benim Adım Kırmızı, Orhan Pamuk

 

Orhan Pamuk Türk Edebiyatı’nın en başarılı kitaplarını yazmış, Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görülmüş ilk Türk yazardır. Orhan Pamuk’un birçok kitabı beğenilse de en çok okunan ve ilgi gören kitabı Benim Adım Kırmızı olmuştur.

 

Benim Adım Kırmızı; Orhan PAMUK imzalı “Cevdet Bey ve Oğulları, Sessiz Ev, Beyaz Kale, Kara Kitap, Yeni Hayat” gibi eserlerden sonra farklı bir tarzda yazılmıştır. Orhan Pamuk da son kitabını “en renkli ve en iyimser romanım” olarak nitelendiriyor. 1591 senesi, kış ayları, İstanbul. İki erkek çocuğu annesi güzeller güzeli Şeküre’nin kocası dört yıldır savaştan dönmemiştir. Çocukluk aşkı, yeğeni Kara ise aşkını açıkladığı için evden kovulmuş ve ancak on iki sene sonra İstanbul’a dönebilmiştir. Döner dönmez de hala çok sevdiği Şeküre ile evlenmenin yollarını arar.

 

Keşfetmek için: https://www.kitapvadisi.com.tr/benim-adim-kirmizi

 

Huzur, Ahmet Hamdi Tanpınar

 

Ahmet Hamdi Tanpınar, Türk Edebiyatı’nın roman türünde gelişmesinde büyük adımları olmuş yazarlardan biridir. Huzu, Türkçeyi en iyi temsil eden kitaplardan biri olmuştur. Huzur kitabı, Türk Edebiyatı’da psikolojik yansımaları bu kadar net gördüğümüz önemli kitaplardan biridir.

 

Tanpınar, Dr Tarık Temel'e ithaf ettiği 391 sayfalık romanını, 1939'da İstanbul'da Mümtaz karakteri çerçevesinde kurar. Romanda sevgilisi Nuran'a kavuşma - kavuşamama gelgitleri yaşayan, İkinci Dünya Savaşı'nın her an patlayacak olması korkusuyla tetikte bekleyen, Cumhuriyet sonrası kültürü red ya da kabul ikilemleri yaşayan, sorunlu bir kuşağın temsilcisi olan Mümtaz; ana hatlarıyla varoluş sorununa çare arayan bir İstanbulludur.

 

Keşfetmek için: https://www.kitapvadisi.com.tr/huzur

 

Tutunamayanlar, Oğuz Atay

 

Oğuz Atay genç ölümüne rağmen Türk Edebiyatı’na yeri doldurulamayacak eserler bırakmıştır. Oğuz Atay’ın başyapıtı kabul edilen Tutunamayanlar da bu eserlerden biridir.

 

Selim ve Turgut arkadaştır. Selim’in intiharından sonra kendi benliğini sorgulayan ve Selim’in neden intihar ettiğini araştırmaya başlayan Turgut araştırmalarının sonunda Tutunamayanlardan biri olduğunu anlar ve hayatındaki her şeyi, herkesi bırakıp iç sesi olan Olric ile yalnız kalmayı tercih eder.

 

Keşfetmek için: https://www.kitapvadisi.com.tr/tutunamayanlar

 

 

İnce Memed, Yaşar Kemal

 

Yaşar Kema'in 1955 yılında yazdığı ilk romandır. Yaşar Kemal bu romanla Varlık Roman Armağanı'nı kazanmıştır. Yazar ilerleyen yıllarda kitabın devamı niteliğinde üç roman daha yazmıştır. İnce Memed-1 serinin birinci romanıdır. Romanın ilk cildinden sonra devamı olarak üç cilt daha yazılmıştır.

Başta İngilizce olmak üzere birçok dünya dile de çevirisi yapılan roman diğer dillerde de ilgi görmüştür. İnce Memed, Cumhuriyet Gazetesinde  tefrika edildi. İnce Memed  adlı romanı yaklaşık olarak kırk dile çevrilmiş ve yayınlanmıştır. Kitaplarının yurtdışındaki baskısı yüz kırktan fazladır.

 

İnce Memed, Cumhuriyet döneminin ilk yıllarında geçer. Anadolu halkının geri kalmışlığı, cahil bırakılmışlığı, köy hayatının sefaleti ve ağaların tüm yöreye tamamen hakim olması üzerine bu duruma karşı bir isyan öyküsüdür.

 

Keşfetmek için: https://www.kitapvadisi.com.tr/ince-memed-1-2-3-4

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.