x
Sıralama seçin
Toplam 649 ürün görüntüleniyor.
1 2 3 ... 5 ... 9 ... 17

Klasikler

Geçmiş dönemlerde yazılmış ve yazıldığı dönemden çok sonraki zamanlarda bile etkisini sürdürmeyi başarmış Türk ve dünya klasikleri, edebiyatseverlerin mutlaka okuması gereken kitaplardır. Okumaya nereden başlayacağını bilmeyenler ya da gerçek bir edebiyat sevdalısı olanların dünya ve Türk klasiklerinin tamamını görmesinde fayda vardır. Bu kitapların yazarları, genellikle birçok konuda öncü olmuş ve edebiyatta yeni akımların ortaya çıkmasını sağlamışlardır. Türk ve dünya klasiklerine damga vurmuş isimler, kendilerinden sonra gelenler tarafından sıklıkla taklit edilmiştir.

Dünya klasikleri kitapları deyince akla gelen eserlerin başında Suç ve Ceza, Gazap Üzümleri, Karamazov Kardeşler gelir. Türk klasikleri kitapları arasında ise yeni neslin dizi olarak bildiği Aşk-ı Memnu, Yaprak Dökümü, Çalıkuşu gibi eserler vardır. Modern Türk edebiyatı klasikleri; Sait Faik Abasıyanık, Leyla Erbil gibi yazarların yanı sıra şiir yönüyle de son derece zengindir. Attila İlhan, Orhan Veli, Can Yücel gibi usta şairlerin eserlerinin üstüne çıkabilen bir şiir henüz yazılamamıştır.

Türk Edebiyatı Klasikleri Nelerdir?

Türk klasikleri yazarları eserlerini oluşturdukları dönem itibariyle birbirinden ayrılır. Türk Edebiyatı; İslamiyet Öncesi, İslamiyet Etkisinde ve Batı Etkisinde olarak sınıflandırılır. İslamiyet Öncesi dönemde yazılı eser olarak Göktürk ve Uygur Metinleri kabul edilir. İslamiyet etkisinde gelişen dönemde Divan Ve Halk Edebiyatı eserleri vardır. Batı etkisinde kalan dönem ise Tanzimat, Servet-i Fünun, Fecr-i Ati Edebiyatı, Milli Edebiyat Dönemi ve Cumhuriyet Dönemi olmak üzere kendi içinde ayrılır. Örneğin; Araba Sevdası - Recaizade Mahmud Ekrem’in bu dönemde bile halen bilinir olmasına vesile olan eserdir. Araba Sevdası-Recaizade Mahmut Ekrem’i sadece belirli bir dönemin yazarı olarak görmek mümkün değildir. Kendisi bir Tazminat Dönemi yazarı olmakla beraber Divan Edebiyatı döneminden de batıdan da etkilenmiştir.

Türk Edebiyatı Klasikleri

Türk klasikleri listesi bir hayli uzundur. Farklı dönemlerde çağına damga vurmayı başaran yazar ve şairler arasında birçok isim vardır. Bu isimlere ait kitaplar, lise döneminden itibaren öğrencilere okutulmalı ve kültürel değerlerimizin korunması sağlanmalıdır. Klasikler arasında gösterilen eserler yazarlarıyla birlikte şu şekilde sıralanabilir:

Bu nadide eserlerin yazım dili, hitabet şekli, olay kurgusu son derece profesyonel bir şekilde örülmüş ve okuyucuyu kendisine çeken bir yapıdadır. Okumak istediğiniz eserleri tek tek ya da toplu şekilde satın alarak geçmiş zamanlara doğru yolculuk yapabilirsiniz.

Türk Klasiklerinde Öne Çıkan Bazı Yazarlar

Türk klasiklerinde adını sıkça duyduğumuz yazarlar kimlerdir ve bu kadar güzel eserler oluşturmayı nasıl başarmışlardır? Çoğu kişi, bu soruların cevabını merak eder. Örneğin; Tutunamayanlar - Oğuz Atay anlatımı, konusu ve hatta noktalama işaretlerinin kullanımı ile de eşi benzeri bulunmayan bir eserdir. Bu kitabı okumak da ayrı bir hüner ister. Tutunamayanlar her ne kadar dünya çapında bir eser olsa da bu yapıtı farklı bir dile çevirmek son derece zordur. Bu nedenle çevirileri sadece birkaç dille sınırlı kalmış; bu kitabı Hollandaca ’ya çeviren çevirmen, başarısından dolayı ödül almıştır.

Halide Edip Adıvar

Halide Edip Adıvar, sadece bir yazar değil aynı zamanda bir milli mücadele kahramanıdır. Kurtuluş Savaşı sırasında meydanlarda yaptığı konuşmalarla halkın mücadele bilincini her zaman ayakta tutmuştur. Bu dönemde yazdığı eserlere de milli mücadele ruhunu yansıtmıştır. Sinekli Bakkal – Halide Edip Adıvar’ın en bilinen eserlerinin başında gelir. Bu romanda II. Abdülhamit Dönemi’nde Sinekli Bakkal adlı bir mahallede yaşananlar anlatılmaktadır.

Reşat Nuri Güntekin

1889 ve 1956 yılları arasında yaşayan Reşat Nuri Güntekin, Anadolu’yu karış karış gezmiş bir müfettiş olduğu için Anadolu insanının yaşayışını romanlarına taşımıştır. Her yazar gibi O’da kendinden önceki bazı yazarlardan etkilenmiştir. Reşat Nuri’nin Halit Ziya Uşaklıgil’den etkilendiği ve O’na öykünerek hikâyeler yazmaya başladığı söylenir.  

Sabahattin Ali

Bu hayattaki yolculuğu çok uzun süreli olmayan ve talihsiz bir şekilde vefat eden Sabahattin Ali, toplumsal sorunları ve siyasi meseleleri eserlerine işlemiş bir kişidir. Yazar, aşkı da en güzel biçimde ele alanlardan biridir. İçimizdeki Şeytan-Sabahattin Ali’nin aşkı konu ettiği eserlerindendir. Kuyucaklı Yusuf – Sabahattin Ali’nin köyden kente gelen bir gencin yaşamını ele alan bir kitaptır. Kitapta, anne ve babası öldürülen Yusuf’un köye gelen kaymakam tarafından evlat edinilmesiyle yaşananlar anlatılır.

Dünya Edebiyatı Klasikleri

Dünya klasikleri listesinde farklı ülkelerden yüzlerce yazarı saymak mümkündür. Dünya klasiği romanlarda Rus yazarlar ön plana çıkar. Dünya klasikleri kitap listesi ve yazarları arasında popüler olanlar şu şekilde sıralanabilir:

Bu eserlerin her biri, öylesine değerli ki şunu okuyun ya da bunu okumayın gibi bir tavsiye vermek son derece güç. Rus Edebiyatı’nın önde gelen isimlerinden olan Dostoyevski, Suç ve Ceza’da aynı anda birçok olguyu bir arada işler. Yoksulluk, çaresizlik sonucu işlenen cinayetler ve bunların sonunda gelen vicdan azabı. Hasan Ali Yücel dünya klasikleri içerisinde yer alan bu eseri muhteşem bir çeviri ile okuyabilirsiniz. Dilerseniz Can Yayınları dünya klasikleri serisini de tercih edebilirsiniz.

Dünya Klasikleri Yazarları

Dünya klasikleri aşk romanları arasında bir başyapıt olan Romeo ve Juliet – William Shakespeare’e aittir. İlahi Komedya – Dante Alighieri’e ait bir epik şiir olarak okunması gerekenler arasındadır. Batı klasikleri arasında önemli bir yere sahip bu kitabı okuyarak, farklı türde yazılmış bir eser hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Dünya Klasikleri Psikolojik Romanlar

Halk Kitabevi dünya klasikleri setinde psikolojik birçok romanı bulabilirsiniz. Psikolojik olarak nitelendirilebilecek romanların başında Franz Kafka’nın Dönüşüm adlı romanı gelir. Yüzeysel olarak baktığınızda roman, böceğe dönüşen bir adamın hikâyesini anlatsa da yazar, yabancılaşma kavramını bu eserinde çok güzel bir şekilde ifade etmekte. Psikolojiyi aşkla da harmanlayan bir roman arayışındaysanız, Alman Yazar Goethe’nin Genç Werther'in Acıları adlı mektup şeklinde yazılmış romanını tercih etmelisiniz. İnsan Ne İle Yaşar, İki Şehrin Hikayesi, Martı, Yer Altından Notlar gibi daha pek çok eserde insan ruhunun derinlerine inen ve bunların toplumsal yansımalarını anlatan süreçlere tanık olabilirsiniz.

Modern Dünya Klasikleri

Modern dünya klasikleri yazarları arasında Stefan Zweig, Virginia Woolf, Nikolay Gogol ve Kafka sayılabilir. Avusturyalı yazar Zweig, kendi ruhsal dünyasında yaşadığı karamsarlığı eserlerine de taşımış ve başkarakterler trajedi dolu bir hikaye içerisinde kendine yer bulmuştur. Virginia Woolf da hayatı boyunca ciddi psikolojik sorunlar yaşadıktan sonra intihar ederek hayatına son veren bir yazardır. Kendine Ait Bir Oda adlı eserinde yazar feminist bir yaklaşım sergilemiş ve kadınların kendilerine ait bir yaşamları olması gerektiğinin öneminden bahsetmiştir.

Rus Edebiyatı’nın öncülerinden olan Nikolay Vasilyeviç Gogol ise getirdiği toplum eleştirilerini bazen mizahi bazen de sert bir üslupla okuyucusuna sunar. Ölü Canlar, İki Soylu Kişinin Öyküsü ve Palto en popüler eserleri arasındadır. Siz de bunca seçenek arasından dilediğiniz kitapları ister set olarak ister ayrı ayrı olacak şekilde Kitap Vadisi’nden satın alabilirsiniz.

Devamı
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.