x
Sıralama seçin
Toplam 78 ürün görüntüleniyor.
1 2

Aksiyon-Macera

Macera ve aksiyon türünde yazılan kitapların ortak özelliği herkese hitap edebilmesidir. Çocuk, genç ve yetişkin olmak üzere çeşitli yaş aralıklarına hitap edebilir. Aksiyon ve macera kitapları, olay örgüsü üzerinde şekillenen hikayeleri sevenler için ideal bir seçimdir. Casus kurgusundan cinayet gizemlerini keşfetmeye kadar çeşitli konularla kurgulanabilir. Genellikle olay örgüsü ağır bir anlatıma sahiptir. Hikayeler tehlikenin merkezinde geçer. Okurlar, kurgu ile ilgili bir süreç tahmininde bulunamaz. Aksiyon hikayelerinin kilit faktörü risk ve sürprizdir. Ortaya çıkan eylemi ya da tehlikeyi tetikleyen olaylar, çoğunlukla kahramanın günlük yaşamının dışında kalır. Genellikle kahraman hikayenin son bölümünde başladığı noktadan çok daha farklı bir karaktere bürünmüş olur. 

Aksiyon ve Macera Kitapları Nedir?

Aksiyon ve macera kitapları macera severler tarafından ilgiyle takip edilen serilerdendir. En güzel macera kitapları içinden kendinize bir seri hazırlamak istiyorsanız sitemizden aradığınız kitaplara ulaşabilirsiniz. Çocuklar için macera kitapları, gençler için macera kitapları, yetişkinler için macera kitapları her yaşa hitap etme özelliğine sahiptir. Özellikle gençler tarafından tercih edilen seriler içinde son yıllar oldukça popüler olan Harry Potter, Yüzüklerin efendisi, Marvel serileri gençleri olduğu kadar yetişkinleri de etkilemeyi başarıyor. En iyi aksiyon kitapları hakkında bir araştırmaya ihtiyacınız varsa sitemizden aradığınız kriterlere göre sıralama yaparak, istediğiniz kitaplara hızlı ve pratik bir şekilde sahip olabilirisiniz. Macera kitapları ve aksiyon kitaplarının karakteristik özelliklerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

 • Hızlı tempo; kitaptaki örgü hızlı ve tempolu şekilde ilerler. Karakterler kendilerine verilen tüm görevleri hızlı bir şekilde yerine getirir.
 • Çatışma; kendisine verilen görevleri yerine getiren ana karakter, kötülüklere karşı mücadele eder. Bu sebeple zaman zaman beklenmedik çatışmalar ortaya çıkar.
 • Tehlike; hikayedeki tüm karakterleri çeşitli tehlikeler beklemektedir.
 • Risk; her zaman ölüm, kayıp ve kaybetme gibi riskler bulunur.
 • İkili anlaşmalar; zaman zaman ana karakterin kötülerle anlaşmalar yapması gerekebilir. Bu anlaşmalar savaşı durdurmak gibi sebepler için olabilir.
 • İhanetler, kötülükler, şiddet, hayatta kalma mücadelesi, komplo aksiyona konu alan başlıklardır.

Aksiyon kitaplarında olaylar çoğunlukla kurgudan oluşur. Gerçek yaşamda karşılaşılamayacak kadar zorlu maceraları içerir. Çoğu zaman hikayeler genç kahramanlardan oluşur. Kahramanların en belirgin özellikleri akıllı, zeki, anlayışlı olmaları ve düzene karşı çıkmalarıdır.

En güzel aksiyon kitapları hakkında araştırma yapan aksiyon sevenler için başlangıçta sadece aksiyon içeren kitaplar önerilir. Ünlü yazarlara ait en iyi macera kitaplarına bazı örnekler verelim.

 • Kayıp Sembol; Alman edebiyatı örneklerindendir. Kongre binasına terkedilen bir sembolün farklı bir dünyaya açılmasını konu alır. Langdon isimli kahramanın maceralarına yer verilir.
 • Ay Terapisi; eser öykü türündedir. İnsanın yalnızlığını anlatır. Kitap, okuyucuyu Dr. Mavi’nin terapi uygulamalarını ve psikiyatristin sınırlarını düşünmeye iter.
 • Kuşatma 1453; Doğu Roma İmparatorluğu’nda yaşanan çaresizliği ve insanların şehri korumasını, donanma gücünü konu alır.
 • Lüzumlu Adam İshak Alaton; kitabın türü otobiyografidir. Bir adamın hayat mücadelesini anlatır. İshak Alaton, bir toplumda yaşayan azınlıkların azimle verdiği mücadeleye örnek verilecek bir isimdir.
 • Kaderin Çağırdığı Yerdeyim; oğluyla geçmişini gizlemeye çalışan bir baba ve oğlunun hikayesini kaleme alır.
 • Çılgınlığın Ötesi: kitap roman türünde yazılmıştır. Korunmasız Rose’un diğer arkadaşlarından farklı bir şekilde ölüm ve gerçek arasında dönüp durmasını ve bir çıkış yolu aramasını anlatır.
 • Kubbe’nin Altında; Stephen King tarafından kaleme alınan Irak savaşı gazisi ve bir politikacının Kubbe’yi ele geçirmesini anlatan bir eserdir.
 • Ağustos Başağı; çok okunan bir Türk edebiyatı ederidir. Kurtuluş Savaşı’nı anlatır. Osmanlı topraklarında yer alan Söğüt’te geçer.
 • Allah’ın Garibi- Nikos Kazancakis; eser, Francis’in hayatını ve felsefesini aktarır.

Dünyaya yaşanan pandemi sebebiyle uzun bir süre çocuklarımız eğitim öğretimlerine evde devam etti. Hepimiz için bu süreç biraz zorlayıcı ve sıkıcı oldu. Çocukların bu süreci bizlere göre biraz daha farklı gelişiyor. Çocukların evde geçirdikleri zamanda sıkılmamaları ve eğlenceli zamanlar geçirmeleri için kitaplar her zaman en iyi çaredir. Özellikle 12 yaş macera kitapları 13 yaş macera kitapları hakkında araştırma yapanlar için Harry Poter-J.K. Rowling, Dünyanın Uyanışı, Yolda, Yüzüklerin Efendisi, Don Kişot serileri sürükleyici hikayeleri ile ilk sıralarda yerini alıyor.

Çocuk Macera Kitapları Nelerdir?

Macera ve aksiyon kitapları çocuklar tarafından en çok tercih edilen serileri oluşturuyor. Polisiye, savaş ya da casus konulu seriler çocukların oldukça fazla ilgisini çekiyor. Sitemizde birbirinden kaliteli olarak üretilen çocuk macera kitapları hakkında bilgi alabilir hızlı bir şekilde siparişlerinizi oluşturabilirsiniz. Çocuklar tarafından oldukça fazla ilgi gören macera kitapları ile ilgili örnekler verelim.

Alacakaranlık gençler için tasarlanan dört kitaptan oluşur. Aşk konusu hakimdir. Amerikalı yazar Stephenie Meyer tarafından kaleme alınan popüler bir gençlik serisidir. Kitap, Washington'da yaşayan babasının yanına taşınan, Isabella  Swan ile Edward Cullen adlı 109 yaşındaki vampirin aşkını konu alır.

Kitap, İsa ile ilgili tarihi sırlar üzerinde duruyor. Hikaye, Da Vinci'nin eserlerinde bu sırlar ilgili ipuçlarının varlığı üzerine gelişir. Da Vinci'nin gizli bir tarikata üye olduğu fikrinin işlenmesi de içindeki konulardan biridir. Tüm bu hikayeler kitap içinde bulmacalar ve kovalamacalar ile ele alınmıştır. Dan Brown'un kaleme aldığı sinemada da ilgi gören eseri Da Vinci Şifresi bir cinayet ile başlar. Cinayetin çözümü ise İsa'nın evlenmiş ve soyunun yürümüş olduğu düşüncesinden hareketle Hristiyan dünyasını karıştıran bir tez şeklinde ortaya atılır

 • Harry Poter - J.K. Rowling

Harry Poter serisi ilk kitabı olan Harry Potter ve Felsefe Taşı'nın 1997 yılının ortalarında yayımlanmasından günümüze kadar dünya çapında büyük bir popülerlik ve ticari başarılar kazandı. Eleştirmenler tarafından olumlu karşılanan kitaplar, çocukların yanı sıra geniş bir yetişkin kitlesini de ilgisini çekmeyi başardı. Genç ve yetişkin edebiyatının temel taşlarından biri olarak görülüyor.

 • Yüzüklerin Efendisi

Yüzük Efendisi, sürükleyici bir macera olarak karşımıza çıkıyor. Dünyanın kaderini değiştireceğine inanılan yüzükten kurtulmak için verilen mücadeleyi konu alıyor. Çok uzun ve çetin geçecek bir yolculukla başlayan uzun soluklu bir hikayedir. İzleyicisi tarafından oldukça fazla ilgi gördü.

Daha çok otobiyografik olan ve çoğu unsuru gerçek hayattan alınan bir romandır. Yüzyılın tam ortasında Kerouac ve arkadaşlarının ABD'yi bir baştan bir başa dolaştığı yolculukları ve daha sonra Beat Kuşağı olarak ifade edilecek yakın arkadaş çevresini konu alır. Savaş sonrasında ortaya çıkan Amerikan gençliğini çok fazla etkileyen Beat kuşağını tanıtan eser olarak görülür.

Fransız devrimi sonrasında toplumda gelişen hayal kırıklığı, bireylerin haklı olabileceği temel ahlak nedeniyle popüler olmuştur. Kitap, on dokuzuncu yüzyıla dair sosyal bir yorum olarak değerlendirilmiştir. Yirminci yüzyılda ise durum değişmiş ve modern edebiyatın temellerinden biri olarak değerlendirilmiştir.

Aksiyon ve Macera Kitap Önerileri

Tüm kitapseverlerin okumaktan büyük bir keyif aldığı türlerden biri de aksiyon ve macera kitaplarıdır. Her kitap kurdunun keyifle okuduğu bir tür olan macera kitapları, okurların elinden bir türlü düşüremediği sürükleyici kurgulardan oluşur. İlham verici kahramanlarıyla okurları kendisine bağlamayı başarıyor. Macera ve aksiyon kitapları içinde en çok okunan ve en çok sevilen örneklere ulaşmak için Kitapvadisi.com.tr'yi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Macera tutkunları bu eserlerden hangileri ile henüz tanışmadı? Aksiyon romanı seçeneğiyle okuma serüvenine soluk vermek isteyen kitap severler için hangi kitap tercih edilmelidir? Hepsine yanıt bulabileceğiniz doğru adrestesiniz.

 

 

Devamı
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.