x
Sıralama seçin
Toplam 544 ürün görüntüleniyor.
1 2 3 ... 5 ... 8 ... 14

Dünya Çocuk Klasikleri

Kitap okumak çocuklar için hem eğlenceli hem de öğretici ve geliştirici bir aktivitedir. Çocuklar okudukları kitaplar sayesinde kelime hazinelerini geliştirirken, hayal gücünüde zenginleştirir ve olaylar karşısında farklı bakış açıları geliştirebilirler. Tüm dünya da, okurlar tarafından tam not almış olan dünya klasikleri de, çocuklarınızı okumaya başlatmak adına veya okumayı daha da sevdirmek adına harika birer yol göstericidir. Çocuklar farklı kültürlerde yazılmış olan kitaplarla, o kültürün zenginlikleri ile tanışarak, kendilerini geliştirmenin keyfini çıkaracaklar.

Dünya Çocuk Klasikleri Önerileri Nelerdir?

Dünya çocuk klasikleri denildiği zaman akıllarda kalan çocuklar için dünya klasikleri seçeneklerini sizler için derledik. Hepsini ve daha fazlasını Kitap Vadisi’nden satın alabilirsiniz.

Küçük Prens büyük küçük herkesin okuduğu ve hayranı olduğu en önemli dünya klasikleri hikaye kitapları arasında kendine önemli bir yer bulmuştur. Küçük Prens dünyadan farklı bir gezegende yetişmiş ve büyümeyen bir çocuk olarak, büyüklerin yaşadığı dünyayı garipser. İçimizden geçen ancak söylemekten çekindiğimiz ne varsa, Küçük Prens bunları yüksek sesle kolaylıkla dile getirmektedir. Bu eşsiz kitapta yer alan en güzel alıntılardan bahsetmek gerekirse;

‘Bir dostu unutmayı üzücü buluyorum. Herker gerçek bir dosta sahip olamaz. Eğer dostumu unutursam, rakamlardan başka bir şeyle ilgilenmeyen büyüklere benzerim.’

‘Tüm büyükler bir zamanlar çocuktu. Pek azı bunu hatırlayabilse de…’

‘İnsan susuzluktan ölecek olsa bile bir dostu olması içini serinletiyor.’

‘Büyükler rakamlara bayılırlar. Diyeli, yeni arkadaşınızdan söz ettiniz; asla işin özünü merak etmezler. Örneğin, ‘Ses tonu nasıl? Hangi oyunları seviyor? Kelebek koleksiyonu var mı? diye sormazlar asla. Onun yerine ‘Kaç yaşında? Kaç kardeşi var? Kaç kilo? Babası kaç para kazanıyor?’ derler. Onu ancak bu şekilde tanıyacaklarını sanırlar.’

‘Gökbilimci buluşunu heyecanla bir uluslararası gökbilim kongresinde sunmuş; ama, giysileri yüzünden kimse ona inanmamıştı. Büyükler böyledir işte.

‘Kendilerini beğenmiş insanlar başkalarını kendine hayran sanır.’

‘Onlara “Pembe tuğlalardan yapılmış bir ev gördüm, pencerelerin kenarında sardunyalar, çatısında güvercinler vardı” diyecek olsanız, böyle bir evi hayal edemezler bile. Onlara “Yüz bin dolar değerinde bir ev gördüm” demeniz gerekir. O zaman “Ah, ne kadar güzel bir ev!” diyeceklerdir.

“İnsanların arasında da yalnızdır insan” dedi yılan.

“İnsanlar nerede?” diye sessizliğini bozdu sonunda Küçük Prens. “Çölde insan yalnız hissediyor kendini.”

“Onu hareketleri ile değerlendirmeliydim, kelimeleriyle değil.

Yıldızlar, gözden ırak bir çiçek yüzünden güzeldirler.

Yazarın başyapıtı olan Şeker Portakalı acıyı küçük yaşlarda keşfeden küçük bir çocuğun öyküsüdür. Yazarın çocukluğundan derin izler taşıyan ve yine büyük küçük herkesin kendinden bir parça bulduğu Şeker Portakalı, beklemediği olaylar karşısında hayatı olumsuz olarak çok fazla değişen küçük Zeze’nin başından geçenlerin anlatıldığı duygu yüklü bir hikayedir. Yazar kitabı 12 günde yazdığını ancak bu kitabı 20 yıldan fazla yüreğinde taşıdığından bahseder. Çocuklar için dünya klasikleri konusunda yazılmış eşsiz eserlerden biri olan Şeker Portakalı’ndan alınmış küçüklerin ve büyüklerin yüreğinde yer eden birkaç sözü sizler için derledik;

“Hepimiz büyüktük. Küçük küçük parçalarla, aynı üzüntüden payını alan büyük ve hüzünlü kişiler.”

“Masalın nerede bittiğini, hayatın nerede başladığını fark edemiyorum. Bazen suratıma garip bakıyorlar, o zaman uyanır gibi oluyorum.”

“Kimseden hiçbir şey beklemiyorum. Böylece hayal kırıklığına da uğramamış oluyorum.”

“Şimdi acının ne olduğunu gerçekten biliyordum. Ayağını bir cam parçasıyla kesmek ve eczanede dikiş attırmak değildi bu. Acı, insanın birlikte ölmesi gereken şeydi. Kollarda, başta en ufak güç bırakmayan, yastıkta kafayı bir yandan öbür yana çevirme cesaretini bile yok eden şeydi.”

“Onu yüreğimde öldüreceğim, artık sevmeyerek.”

“Sessizlik içindeydi her yer, ölümün kadifeden ayakları gezinir gibi. Ve ben, yaşamaya hükümlüydüm, yaşamaya!”

“Uyuyalım. İnsan uyudu mu her şeyi unutur.”

“Destedeki bütün kartları öğrenmiştim. Ama valeleri pek sevmiyordum. Nedendir bilmem, kralın uşağı gibi bir görünüşleri vardı!”

“Hayata uzaktan bakarak ilgisizliğimde yitip gitmiş gibiydim.”

Siyah İnci, dünya klasikleri hikaye kitapları arasında en fazla okunan kitapların başında gelmektedir. Yazar bu kitabı yazdığı sırada çok ağır bir hastalık geçirmiştir. Yazarın annesi de yazardır ve bu hastalığı sırasında Anna Sewell’in hikayesini kağıda geçirmesinde kızına yardımcı olmuştur.Yazar kitabı basıldıktan beş ay sonra hayata gözlerini yummuştur. Siyah İnci çiftlikte doğan ve iyi eğitim verilmiş bir taydır. Sahipleri Siyah İnci’yi başkasına verince, insanların hayvanlara ne kadar eziyet ettiğini görür. Atların sesi Siyah İnci kitabından ders niteliğinde olan alıntıları sizler için derledik;

“Tanrı’nın yarattıklarına acı çektirip güzelliklerini bozmaya ne hakları var?”

“…unutmayın ki gün gelecek hepimiz yaptıklarımızın hesabını vereceğiz, insanlara ve hayvanlara yaptıklarımızın.”

“Hissiz insanları küçümseme. Ne yaşadıklarını bilsen, sen de hissiz olmayı dilerdin.”

“Bir şey doğruysa, onu yapmanın yolu bulunur; yok yanlışsa, onsuz yapmanın yolu da bulunur. İyi bir insan çaresini bulacaktır.”

“Kötü kalplilikten sonra dünyadaki en kötü şey bilgisizlik, haberin yok mu?”

“İnsanın kendi kendisinin efendisi olmaması kötü bir şey.”

Ortaokul dünya klasikleri arasında en çok okunan kitaplardan biri olan Robinson Crusoe, gemi kazasından sonra ıssız adaya kendini çıkaran Robinson Crusoe’nin maceralarını anlatmaktadır. Kitap kahramanı burjuva bir ailenin çocuğudur. Zengin olmak için Brezilya’dan çiftlik alan Crusoe, Afrika’dan köle ticareti yapmak için köle getirmeye giderken gemisi batar ve düştüğü ıssız adada 30 yıl boyunca hayvanlarla, doğayla ve diğer insanlarla mücadele etmek zorunda kalır.

Sefiller dünya klasikleri arasında kendine önemli bir yer edinmiş, kitap, film, müzikallere konu olmuş ve yazıldığı günden bugüne kadar çok büyük satış başarısına imza atmış dünya klasikleri çocuk kitapları arasındadır. 12 yaş dünya klasikleri arayışlarınız için ilk olarak bu romanı temin edebilir, çocuğunuz için güzel bir kitap seçebilirsiniz. Sefiller, Victor Hugo için bir başyapıttır. Kitabın konusuna gelecek olursak; kitabın kahramanı Jean Valjean bir kürek mahkumudur. Kötü insan olmaktan iyi bir insan olmaya giden yolculuk Sefiller romanının konusudur. Jean Valjean 19 yıl kürek mahkumluğu yapar ve sonunda hapisten çıkar. Hapisten çıktıktan sonra eski kötü hayatına dönmek istemez ancak toplum onu dışlar ve çok zor zamanlar geçirir. Bu süreçte Jean Valjean’a en iyi davranan ve evinin kapılarını açan psikopostur. Her ne kadar iyi bir insan olmak için çabalasa da, Jean Valjean psikoposun gümüşlerini çalmak gibi bir hata yapar. Polisin elinden kahramanımızı psikopos kurtarır. Bununla da kalmaz, ona bir gümüş şamdan hediye eder. Yaşanılan bu olay Jean Valjean’ın hayatını değiştirir.

  1. sınıf dünya klasikleri ve ilkokul dünya klasikleri arayışlarınız için bir liste oluşturduk. Bu listede yer alan tüm romanları Kitap Vadisi’nden satın alabilirsiniz.
Devamı
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.