x
Sıralama seçin
Toplam 779 ürün görüntüleniyor.
1 2 3 ... 5 ... 10 ... 20

Biyografi-Otobiyografi Kitapları

Biyografi yaşam öyküsü anlamına da gelir. Tanınmış bir kişinin yaşamının önemli zamanlarını ya da tamamını anlatan yazı türüne verilen adı biyografidir. Otobiyografi kişinin kendi hayat hikayesini anlattığı yazı türüdür. Bir eserin otobiyografik olup olmadığını anlamak kolay mı? Öncelikle 'Otobiyografi nedir?' sorusuna cevap vermemiz gerekir. Anlatım sırasında belirli kurallara bağlı kalması gerekir. Yazarın doğduğu zamandan itibaren başlar ve yaşadığı zaman dilimi içinde başından geçen olayları konu alır. 

Biyografi Kitapları Nedir?

Biyografi tamamen gerçeğe dayalıdır.  Bir kişinin yaşam öyküsünün yazıya dökülmüş halidir. Biyografi yazarken her türde olduğu gibi dikkat edilmesi gereken bazı önemli detaylar vardır. Biyografi kitapları, tanınmış bir kişinin yaşamını anlatan bir hikaye türüdür. Biyografiye konu olan kişi her sektörden biri olabilir. Biyografiye konu olacak kişinin ortak özelliği tüm toplum tarafından olmasa da kendi alanında tanınmış olmasıdır. Gerçekliğe dayanan bir tür olan biyografi, kurgusal bir konu içeremez. Tamamı ile kişinin yaşamındaki gerçekliği konu alır. Biyografiye konu olan kişinin iş yaşamında gösterdiği başarı, özel yaşamı ve benimsediği değerler içeriği oluşturabilir. Biyografinin en önemli özelliği kronolojik sıralamayı takip etmesidir. Sade ve açık bir dil ile kaleme alınır. Biyografide anlatıcı hayali bir karakter değildir yazarın kendisidir. Gelmiş geçmiş en iyi biyografi kitapları ve yazarlarına örnekler verelim.

Otobiyografi Kitapları Nedir?

Otobiyografi öz yaşam öyküsü olarak da adlandırılır. Yazarların kendi yaşam hikayesini anlattığı edebiyat türüne verilen addır. Yazar ailesine, arkadaşlarına ve tüm hayat hikayesine değinir. Günümüzde pek çok yazarın otobiyografik kitapları da vardır. Biyografi ile otobiyografi genellikle birbirine karıştırılır. Biyografi bir kişinin başka bir kişinin hayat hikayesini anlatması iken otobiyografi diğer adı ile öz yaşam öyküsü ise yazan kişinin kendi yaşamını anlattığı yazı türüdür. Otobiyografik eserler oldukça değerlidir. Özellikle toplum içinde ün sahibi olan kişilerin kendilerini ifade edebilmesi açısından çok yararlıdır. Otobiyografinin bir diğer önemli misyonu da toplumda önemli eserler vermiş ve adını duyurmuş kişilerin gelecek nesillere aktarılmasını sağlamasıdır. Birbirinden değerli oto biyografi kitapları ve yazarlarına örnekler verelim.

Türkçe’de yazılan en güzel şiirlerin yazarı olan Nazım’ın 2 satırda olsa herkes şiirleri hakkında fikir sahibidir. Ama romanları çok daha az bilinir. Son yıllarında kaleme aldığı bu romanında Nazım, yaşanmışlıklarını edebi bir dille okuyucuya aktarıyor. Kendi kendine muhasebe yapıyor. Yazar, kitabın ana karakterine kandini yerleştiriyor ve romana otobiyografik bir yapı kazandırıyor.

Kısa Hayat Öyküm’de yaşamında bize hep sanatın, yaşamın ne olduğunu göstermeye çalışmış Abidin Dino’nun yaşam öyküsü otobiyografik bir eser olarak karşımıza çıkıyor.

Biyografi Kitap Önerileri Nelerdir?

Biyografi en etkileyici edebi türlerden biridir. Yaşamın bir alanına damga vuran ve iz bırakan kişilerin yaşamlarını okumak, birçok duyguyu aynı anda yaşamamızı sağlar. Biyografide yazar bireyselliğini ve yaratıcılığını ortaya koyar. Edebiyatın en önemli eserlerinden biri olan biyografi gerçek yaşam öykülerinin anlatıldığı muhteşem yapıtlardır. Yazarın iç dünyasına ulaşmak için harika bir yoldur. Birçok kitap severin ilgiyle okuduğu biyografik bir kitapta kişinin neler yaşadığı, neler söylediği, çevresi, başarıları hakkında önemli bilgilere ulaşabiliriz. Biyografiler içinde en çok okunan kitaplara sitemizden ulaşabilirsiniz. Sizlere sunacağımız kitaplar içinde kişilerin birbirinden değerli yaşamlarından kesitler yer alıyor. Eşsiz bir roman tadında okuyacağınız çoğu ismin gerçek yaşamları sizi çok farklı düşünceler içine alacak. Biyografi kitapları içinde okuyucunun en çok seçtiği ve en iyi kitaplar listemizde yer alan bu kitapları okurken, kendinizi hikayenin içindeymiş gibi hissedeceksiniz.

Kitap Elon Musk’un yaşamını konu alıyor. New York Times tarafından en çok satanlar listesinde yer almayı başarmış bir kitaptır. Bunun yanında yılın en iyi biyografi kitabı olarak da seçildi. Kendi çağında yaşayan en önemli girişimci ve mucitler arasında olan Elon Musk hakkında bilmek istediğiniz her şey bu kitapta var. Bir biyografi kitabı okumak istiyorsanız listenizin ilk sıralarında yer almalı.

  • Anne Frank’ın Hatıra Defteri- Anne Frank

Anne Frank'in Hatıra Defteri 60 dilde basılan bir günlük. İki yıl boyunca Nazilerce işgal edilen Hollanda’da ailesiyle birlikte saklanıyorken Anne Frank’ın tutulan günlüğü içeren bir kitap. Aile 1944 yılında tutuklanıyor ve Anne Frank’ın yaşamı Bergen-Belsen toplama kampında son buluyor. Yazdığı günlük, Anne'nin babası olan Otto Frank tarafından Miep Gies'e teslim ediliyor ve otobiyografi örneği olarak karşımıza çıkıyor.

Biyografi ve tarih ile harmanlanan bir kitap. 1986 yılında yayınlanan kitap, aslen Lübnanlı olan yazarımız Amin Maalof kitabı. Fransızca dilinde yazılan kitap, roman tadında bir biyografidir. Yaşamında bir dönem İstanbul’da da yaşayan Leo, dünyanın çeşitli yerlerinde yaşam sürmüş tanınmış bir kişidir. Yavuz Sultan Selim ile tanınan Afrikalı Leo adlı gezginin, yaşamına dair ilginç bilgiler ile bezenen, biyografi kitapları arasında mutlaka okunması gerekenler içinde olan bir kitap.

1997 yılında okuyucu ile buluşan Adı Aylin, Ayşe Kulin’in akıcı dili ile unutulmaz eserler arasında yer alıyor. Bir kadının yaşamı ile ilgili oldukça heyecan verici detaylara yer veren roman tarzındaki bu biyografi kitabı oldukça beğenildi. Kolejde eğitim aldıktan sonra psikiyatrist olan Aylin ile doğu kültürü ile bezenmiş olan Libyalı bir prensin evliliğine dair önemli bilgiler karşımıza çıkıyor.

Otobiyografik Romanlar Nelerdir?

Otobiyografik romanlarda en az biyografi kadar ilgi görür. Bir kişinin kendi iç dünyasını kaleme alması her zaman ilgi çekicidir. Bugüne kadar bir otobiyografi ile tanışmadıysanız ve artık tanışmanın vakti geldiğini düşünüyorsanız, doğru adrestesiniz. Sitemizden birbirinden kaliteli baskılarla yayınlanan kitaplardan birine çok pratik bir şekilde sahip olabilirisiniz. Edindiğiniz bu kitap ile yazarın yaşamı içinde bir zaman yolculuğuna hazır olun. Kendi yolculuğunuza da ışık tutacak bu eşsiz eserlerden birine sahip olmak için zaman kaybetmeyin!

Gerçek hikayeler daima ilgi çeker ama bir de ibret alınan yaşamları gözler önüne seriyorsa daha farklı bir his veriyor. Sol Ayağım bir otobiyografi türüne örnek. Yaşamına doğumunda geçirdiği beyin felci ile başlayan Brown, hayata sımsıkı tutunmayı başaran ve mucizelerin olduğuna inanan bir kişi. Doğduğu andan itibaren doktorlar çok yaşamayacağını söylese de o yaşamayı bir kenara bırakın sadece sol ayağı ile harikalar yaratıyor. Bunlara bir örnek de sol ayağıyla yazdığı ve Sol Ayağım adını verdiği kitabıdır.

Otobiyografi türünde yazılan kitap Mina Urgan’ın anılarından oluşuyor. Yazar çok samimi bir dil ve bir o kadar içten kaleme aldığı kitabında okuyucuya kendi ile sohbet ediyormuş hissi veriyor. Mina Urgan kendi anılarında yer alan dostlarını, sevdiklerini, üzüntülerini ve mutluluklarını açık bir şekilde paylaşıyor. 80 yaşından sonra kaleme aldığı bu kitap, birçok yazar ve sanatçı hakkında da fikirler veriyor.

 

Devamı
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.