x
Sıralama seçin
Toplam 204 ürün görüntüleniyor.
1 2 3 4 5 6

Bilim Kurgu Kitapları

Bilim Kurgu Romanı Nedir? Çok yakın ya da uzak gelecekle ilgili hikayeleri günümüzde bilinmeyen bilim ve teknoloji unsurları kullanarak oluşturulan çalışmalara bilim kurgu adı verilir.  Bilim kurgu romanları bazen geçmişi de kurgu olarak verebilir. Bilim kurgu sadece kitap olarak karşımıza çıkmıyor. Aynı zamanda sanat eseri, televizyon, film, bilgisayar oyunları, tiyatro eserleri gibi kitle iletişim araçlarında görülür. Bilim kurgu eserlerini fantastik eserlerden ayıran en önemli unsur, hikâyede geçen tüm kurgu unsurlarının genellikle doğa kanunları üzerine yapılmış bilimsel önerme ya da ispatlar ile ifade edilmesidir. Hikâyedeki bazı ögeler yine de tamamen yaratıcı kurgulardan ibarettir. Kurgu yazarın kendi hayal gücü ile yaratılan hikayelerden ibarettir. Bu hikayeler karakterleri ve olayları inandırmakla ilişkilidir. Bilim kurgu hayal gücüne dayalı hikayelerden oluşur. Bununla birlikte, bilim kurgu hayali dünya, geleceğin teknolojisi, bilimi, dünya dışı yaşam, zaman yolculuğu, uzay yolculuğu gibi konulardan oluşur. Bilimsel konuları kurgu olarak içerir. Bu konulardan herhangi birini işleyen ve hikayesini böyle bir ortamda geliştiren bir roman, bilim kurgu romanı olarak adlandırılır.

Bilim Kurgu Kitap Önerileri Nelerdir?

Yakın ya da uzak gelecekte veya günümüzde yaşanabilmesi mümkün olabilecek bir paralel evrenden bahseden bilim kurgu kitapları, aklınıza belki de hiç gelmeyecek hikayelerle sizi düşündürür. Belki de içinde yaşamanıza rağmen farkına varmadığınız çağı gözlerinizin önüne serer. Bilim kurgunun işi bazen geleceğe ışık tutmaktır. Yazarların zekalarını, bir ışık gibi sistemin karanlığını aydınlattığı roman türüdür. Biz de sizlere okumaktan büyük keyif alacağınız birkaç bilim kurgu kitabını listeliyoruz.

Bu kitap bilim kurgu tarihinin en önemli eserlerinden biri olarak kabul edilir. Ender Serisi'nin ilk kitabı olan eser, bilim kurgu edebiyatının en önemli iki ödülünü almıştır. Hugo ve Nebula ödüllerine aynı anda sahip olmayı başaran kitap, yayınlandığı günden bugüne e çok satanlar listesindeki yerini koruyor. On bir yaşındaki bir çocuğun oyun oynamakla ölüm arasında gelişen hüzün dolu, sürükleyici ve kırılgan hikayesini okumaya davet ediyoruz.

George Orwell'in kült olarak bilinen bu kitabı, yazarın geleceğe dair kabuslarını anlatıyor. Yazar totaliter bir dünya düzenini kaleme alıyor. Kontrol altında hareket eden, insanların makineleşmiş kitlelere dönüşmesini konu alınıyor. Romanda tüm bunlara inanılmaz bir hayal gücüyle yaklaşan yazar, muhteşem bir kurgu ile karşımıza çıkıyor.

Bu romanın önemi sadece karamsar bir gelecek tasarımının güçlü betimlemesini yaratması değil aynı zamanda birey yok olsa bile macerasının sürdüğünü sağlam bir dille anlatmasıdır. Huxley, eserini kuru anlatımlı ütopya geleneğinden dışarı çıkarmayı başarıyor.

Bilim kurgu alanında alınan en önemli iki ödülün sahibi olan Karanlığın Sol Eli bilim kurgu romanı, kısa zamanda türünün klasikleri arasına girmeyi başardı. Karanlığın Sol Eli, dünyamıza çok benzer Kış adlı bir gezegende geçiyor. Bu gezegenin en önemli özelliği yılın en sıcak zamanlarında bile yarı kutup iklimi yaşanmasıdır. Ayrıca gezegenin tüm sakinleri çift cinsiyetli yani androjendir.

Bilim Kurgu Klasikleri Nelerdir?

Bilim kurgu klasiklerine ulaşabileceğimiz sitemizde hızlı ve keyifli alışverişin tadını çıkarabilirsiniz. İthaki yayınları tarafından birinci kalite basılan bilim kurgu kitapları, bilim kurgu klasikleri okurseverlerin beğenilerine sunuluyor. Bilim kurgu klasiklerine örnekler verelim.

Modern edebiyatın en değerli eserlerinden biridir. Paul Atreides’in hikayesini anlatan kitap, Atreides’in ailesi, yaşadığı evrendeki en değerli madde olan melanj baharatının ek kaynağı olan Arrakis gezegeninin kontrolünü kabul etmesi ve gelişen olayları konu alır.

Daha taslağı yeni oluşumken Kıyamete Bir Milyar Yıl sansür ile karşı karşıya kaldı. Yazarların en sıra dışı ve aykırı romanlarından biri olarak kabul ediliyor. Dimitri Malyanov bir astro fizikçidir. Nobel Ödülü kazanacağına inandığı projesi üzerine yoğunlaşmak üzere ailesini Odesa'ya, eşinin annesinin evine göndermesi üzerine gelişen hikayleri konu alır.

Maymunlar Gezegeni, maymunlar cehennemine ilham olan, insanlığın en derin korkularından birinin eşsiz anlatısını yapan önemli bir eserdir. Çok uzaklarda olmayan bir gelecekte üç uzay gezgininin hikayelerini konu alıyor.  Verimli ormanları, yaşanabilir iklimi ve temiz havası ile Dünya'ya çok benzeyen bir gezegene iniş yapmalarıyla hikaye başlar.

Kolonilerden oluşan bir gezegende tüm teknolojik gücü ele geçiren insanların hikayesi. Kendilerini ölümsüz kılmış ve Hint tanrılarının rolünü üstlenen o farklı gezegenin kontrolünü ele geçirirler. Tabi ki kötü niyetli topluluğa karşı çıkacak biri ortaya çıkacaktır. Işık Tanrısı.

Roman kurgu olarak Londra'da 26. yüzyılda geçiyor. Romanda distopik bir atmosfer var. Yazar üreme teknolojisi, öjenik ve hipnopedi sayesinde toplum değiştirilmesini kaleme alıyor.

Zaman Makinesi - H.G. Wells, Frankenstein - Mary Shelley, Yaban Diyarlarda Yabancı - Robert A. Heinlein bilim kurgu klasiklerine örnektir.

Türk Bilim Kurgu Kitapları Nelerdir?

Bilim kurgunun sunduğu büyüleyici dünyaya Türk yazarların kattığı yaratıcılığı görmek istemez misiniz? Okuyucuyu zaman zaman olağan dışı bir dünya ile buluşturan bilim kurgu kitapları zaman zaman da var olan dünyaya yepyeni teknolojiler ya da varlıklar ekleyebilir. Romanın en önemli özelliği hayal gücünün sınırlarını zorlamasıdır. Bu yönüyle bilim kurgu romanları dünya üzerinde giderek daha da geniş bir okur kitlesine ulaşmayı başarıyor. Türk yazarların kaleminden dökülen başarılı bilim kurgu romanlarını sizler için bir araya getirdik.

Bilim Kurgu Kitap Serileri Nelerdir?

Okurken nefes almayı unutturacak, sürükleyici bilim kurgu kitap serileri ile kitap severleri buluşturuyoruz. Sizde sürükleyici ve büyüleyici bilim kurgu dünyasının içine girmek istiyorsanız size bir tık kadar yakınız!

Otostopçunun Galaksi Rehberi, İngiliz yazar Douglas Adams tarafından kaleme alınmıştır. Önemli mizahi bilimkurgu serilerinden biridir. Fenomen olmayı başaran seri İlk olarak 1978'de BBC'de bir radyo programı olarak yayımlanmıştır. Sahne gösterisine, kitap serisine, televizyon dizisine ve çizgi roman olarak da uyarlanmıştır. Bu uyarlamaları serinin fikir babası Adams kendi üstlenmiştir. Adams, her defasında hikâyeyi biraz daha değiştirmiştir.

Yeryüzünde bilinen en büyük kara parçası olan anakaranın farklı yerlerinden farklı sebeplere Odragend'e varmak üzere yola çıkan gezginleri konu alıyor. Elli yıl sonra yurduna dönme kararı alan bir bilge şairin öyküsü. Uzun yıllar evinden dışarı adım atmadan yaşayan sonra ani bir kararla çıraklarıyla birlikte kendini yollara vuran bir şiir filozofunun hikayesini konu alıyor. Sadece şairleri öldüren katilin izini süren atlı polis ve yardımcısının da hikayeleri göze çarpıyor. Aldıkları yol boyunca içinden geçtikleri yaşamlar. Oldukça zengin bir öykü. Batı'nın modern romanlarıyla Doğu'nun Bin bir Gece Masalları ile bütünleşen özgün bir eser.

Bilimkurgu Kulübü tarafından yazılan “Yeryüzü Müzesi” adlı öykü kitabı İthaki Yayınlarından okuyuculara sunuldu. Yeryüzü Müzesi, bilim kurgu türünün eski yazarlarından, tutkulu gençlerine kadar 18 yazardan 18 kısa öykü ile karşımıza çıkıyor. Bu nadide ederin arka kapağında ise bilimkurgu ve fantastik edebiyat alanlarının en büyük isimlerinden biri olan Ursula K. Le Guin‘den anlamlı bir tebrik ve destek mesajını taşıyor. İçinde yaşadığımız dünyada soluklanmak isteyenler için mutlaka okunması gereken bir seri olduğunu söyleyebiliriz.

Devamı
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.