x
Sıralama seçin
Toplam 127 ürün görüntüleniyor.
1 2 3 4

Beslenme ve Diyet

Beslenmek hayatımızı idame ettirebilmek adına olmazsa olmaz eylemlerden biridir. Beslenme ve diyet ile hayatımızın en önemli unsurlarından olan besinleri nasıl tüketmemiz gerektiğini, kendimize uygun diyet programları ile sağlığımızı nasıl koruyacağımızı öğreniriz. Bu noktada karşımıza bu konu ile ile üniversitelerde okutulan birçok bölüm, birçok TV programları ve beslenme ve diyet ile ilgili yazılan bir sürü kitap çıkmaktadır. Beslenme türlerine göre ünlü olan ve en çok okunan kitapları sizler için derledik. Ama öncesinde kısaca beslenme türlerine bir göz atalım.

Beslenme Türleri Nedir?

İnsanlar farklı beslenme tarzlarını neden benimserler? Sadece popüler olduğu için mi yoksa gerçekten altında önemli nedenler yattığı için mi? Tabi ki altındaki nedenlerden dolayı. Bu nedenleri şu şekilde sıralayabiliriz; sağlıklı ve uzun bir yaşam için, sürdürülebilirlik, pratiklik, inanışlar ve ideolojiler son olarak da damak zevki ve yemek alışkanlıkları.

Beslenme türlerine gelecek olursak;

 1. Vejeteryan Beslenme: Daha çok bitkisel ağırlıklı beslenmeyi ifade eden vejeteryan beslenme de kırmızı et, tavuk, balık, süt ve sütten yapılan ürünler ya az tüketilir ya da hiç tüketilmez.
 2. Vegan Beslenme: Vegan beslenmenin kurucuların Donald Watson vegan beslenmeyi şu şekilde anlatmaktadır: ‘Veganlık hayvanlar alemine dair sömürü ve zulmün tüm biçimlerini dışlamanın ve yaşamı gözetmenin yoludur. Et, balık, kümes hayvanı, yumurta, bal, hayvansal süt ve türevlerini dışlayıp bitkiler aleminin ürünleriyle yaşamak ve tamamen ya da kısmen hayvanlardan üretilen tüm ticari malların alternatiflerini kullanmak şeklinde pratiğe dökülür.’
 3. Pesketaryen Beslenme: Vejeteryan beslenmeye balık ürünlerinin dahil edildiği beslenme türüne denilmektedir. Pesketaryenler et olarak sadece balık tüketirler.
 4. Paleo Beslenme: Bu diyette yenilecek besinler paleolitik çağda varsa yeniliyor, yoksa yenilmiyor. Yani işlenmiş gıdalar bu beslenme şeklinde kesinlikle yer almıyor.

Sağlıklı Beslenme Kitapları Önerileri Nelerdir?

Beslenme kitapları denildiği zaman akla ilk gelen kitaplar diyet kitapları seçenekleridir. Beslenme ile ilgili kitaplar kendine değer veren herkesin elinin altında mutlaka olan ve olması gereken kitaplardır. Sağlıklı birey olmanın ilk şartı sağlıklı beslenmektedir. Sağlıklı beslenmek içinde uzmanlar tarafından yazılmış olan beslenme ve diyetik kitapları seçeneklerini incelemelisiniz. Sağlıklı beslenme kitapları ile sağlıklı bir hayat elde edebilirsiniz. Kitap önerilerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 1. Diyet El Kitabı
 2. Beslenme Ayşe Baysal
 3. Sezgisel Yeme
 4. Sporcu Beslenmesi Kitap
 5. Japonların Kadim Beslenme Sırrı
 6. Bebek Beslenmesi Kitap
 7. Katojenik Diyet Kitap
 8. Dukan Diyeti Kitabı
 9. Hamilelikte Beslenme Kitap
 10. Beslenme İlkeleri Kitabı
 11. Sindirim Sanatı Kitabı

Beslenme ve Diyetik Kitap Seçenekleri Kitap Vadisi’nde!

Sağlıklı yaşamın en önemli unsuru olan beslenmeyi doğru bir şekilde uygulayıp, hayatımızın olmazsa olmazı yaparak daha mutlu ve sağlıklı bireyler olabiliriz. Bu konuda uzman kişiler tarafından yazılan kitapları uygun fiyatlarla Kitap Vadisi’nden satın alabilirsiniz.

Devamı
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.