x
Sıralama seçin
Toplam 193 ürün görüntüleniyor.
1 2 3 4 5

Alman Edebiyatı

Almanya uzun süre ayrılıklar ve bölünmeler yaşadığı için daha doğrusu belli bir zamana kadar başkentinin olmaması nedeniyle diğer edebiyatlarla arasında yerel farklılıklar vardır. Yine de Alman edebiyatının dünyaya kazandırdığı birbirinden güzel romanlar ve yazarlar vardır. Gelin birlikte bunları inceleyelim.

Alman Edebiyatı Klasikleri Nelerdir?

Alman edebiyatı klasikleri, yazıldığı dönemde de, günümüzde de çok fazla okunan kitaplar arasındadır. Ölümsüz olan bu eserler, kitapseverler tarafından sevilerek okunur. Klasikleşen Alman edebiyatı kitapları seçeneklerini şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Faust Goethe, yazarın yaşamından ve kendi iç dünyasından izler taşır. Kitabın baş kahramanı olan doktorasını yeni bitirmiş Faustla, onu yoldan çıkarmak isteyen şeytan Mefistofeles arasında yaşanan savaş kitabın konusudur. Faust tıp, ilahiyat, felsefe ve hukuk alanlarıyla ilgilenmektedir.
  • Franz KafkaDava, Alman edebiyatının en usta yazarlarından biri olan Franz Kafka, yahudi olduğu için Almanlar tarafından, Almanca konuştuğu için de çekler tarafından sevilmemiştir. ‘Dava’ kitabının konusu 20. yüzyılda sabah uyandığında belirsiz bir biçimde işlediği bir suç nedeni ile dava edilen Josef K.’nın farklı öyküsü anlatılmaktadır. Dava romanı, beyaz perdeye ve tiyatro sahnelerine aktarılmış, ayrıca çizgi roman olarak da sevenleriyle buluşmuştur.
  • NietzscheBöyle Buyurdu Zerdüşt, Nietzsche felsefi Nihilizm akımının öncülerindendir. Bu kitap ile felsefe ve edebiyat, şiir ve düz yazı iç içe geçmiştir. Kitapta üst insan ve bengi dönüş üzerine kurulan felsefe, Zerdüşt’ün ağzından aktarılmaktadır. Zerdüşt 30 yaşındayken dağa çekilerek on yıl boyunca ruhunu dinlemiştir. Kitap Zerdüşt’ün içsel yolculuğunu anlatmaktadır.
  • Siddhartha Hermann Hesse, 20. yüzyılın en önemli yazarlarından olan Hermann Hesse savaş karşıtıdır. Bu nedenle Almanya’yı terkederek 2. Dünya Savaşı sırasında İsviçre’de yaşamıştır. 100 milyonu aşkın okuyucuya ulaşan yazar Nobel Ödülü kazanmıştır. Yazarın ünlü romanı Siddhartha adında bir adamın kendi içinde çıktığı manevi yolculuğu anlatmaktadır. Prens Siddhartha, babası dirense de, sarayı geride bırakarak ormana çekilir ve konu burada Budizm felsefesiyle harmanlanıp lirik bir şekilde anlatılır.
  • Büyülü DağThomas Mann, romanın işlediği tema zamandır. Batı düşüncesinin karşıt kutuplarını, ölüm, hatalık, aşk, cinsellik ve erotizm üzerinden inceler. Thomas Mann 20. yüzyılın önemli Alman yazarlarından biridir.
  • Genç Werther’in AcılarıJohann Wolfgans Goethe, yazarın mektup tarzında yazdığı başarılı bir romandır. Kitabın konusu nişanlı olan Lotte isminde bir kadına aşık olan Werther isminde genç bir hukuk stajyerinin intiharına kadar süren acılı hikayesidir. 

En Ünlü Alman Romanları Nelerdir?

Geçmişte ve günümüzde ses getiren Alman edebiyatı romanları, sadece Almanya sınırlarında kalmayarak, dünyaca ünlü kitaplar arasında yerlerini almışlardır. Ünlü Alman romanlarını sıralamak gerekirse;

  • Olağanüstü Bir GeceStefan Zweig, Hitler zamanında yaşayan yazar, savaş karşıtı olması nedeniyle Almanya’dan önce İngiltere’ye sonra da Brezilya’ya göç etmek zorunda kalmıştır. Kitabın konusu ise hayata karşı duyarsızlaşan burjuva bir subayın işlediği suç neticesinde hayatının tamamen değişmesidir.
  • Bütün Oyunları Bertolt Brecht, yazar Aristotelesçi olmayan epik tiyatro anlayışının kurucusudur. Birçok ödüle layık görülmüş, 1955 yılında Stalin Barış Ödülü’nü almıştır.
  • Genç Bir Şaire MektuplarRainer Maria Rilke, kitapta birçok dikkat çeken aforizma mevcuttur. Örnek vermek gerekirse; ‘Eğer kişi yazmadan yaşayabileceğini düşünüyorsa, o zaman hiç yazmamalıdır.’
  • Teneke TrampetGünter Grass, kitap okurken özel bir dikkat isteyen kitaplar listesinde yer almaktadır. Konusu, büyüklerin dünyasına girmemek için direnen bir cücenin hikayesidir.

En Çok Okunan Alman Edebiyatı Kitapları Kitap Vadisi’nde!

Alman klasik kitaplarını ve en dikkat çeken Alman romanlarını Kitap Vadisi’nden satın alabilirsiniz. Kitaplığınızda mutlaka yer alması gereken bu kitapları incelemek için acele edin.

 

Devamı
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.