Blog

Eğlenceli Kitaplar Listesi

05 Eylül 2020
Eğlenceli Kitaplar Listesi

Yazarlar için en önemli yazma sebebi kalıcı bir eser bırakmaktır. Farklı yaklaşımlar ve farklı anlatımlar kullanılarak yazılar eserler arasında tabi ki Dünya klasikleri var. Bunun dışında redit sitesinin en eğlenceli ve akılda kalan kitaplar listesine giren 20 eser şöyle:

Bin Dokuz Yüz Seksen Dört (1984) - George Orwell

George Orwell'in yazdığı milenyum yıllarının dünyasında yaşadıklarımızı en iyi anlatan romandır da diyebiliriz. İnsanların nasıl da her şeyden korkan bir hale getirildiklerini çok iyi anlatır. Okurken her satırı içinize işleyeceğinden etkisinden kurtulmanız da kolay olmaz

 

Kitaplığımı Nasıl Yerleştirebilirim?

03 Eylül 2020
Kitaplığımı Nasıl Yerleştirebilirim?

Aslında pek çok alternatif olmasına rağmen okuduğumuz kitapları kitaplığımıza rasgele yerleştiririz genellikle. Tam da şu an kitaplığınıza baktığınızı hisseder gibiyiz. Eğer sıralama yapamayacak kadar az kitabınız varsa, yazının devamını okumanıza gerek yok, öncelikte gidip biraz daha kitap almanızı tavsiye ederiz.
İşte kitapları düzenleme sanatı:

Kitap Okuma Alternatifleri: e-kitap

01 Eylül 2020
Kitap Okuma Alternatifleri: e-kitap

Eskiden basılı olarak okuduğumuz kitap, gazete ve dergiler yerlerini e-kitaplara bıraktı. Artık çoğu kişi basılı yayınların yerine elektronik kitapları okumayı ya da dinlemeyi tercih ediyor. Çevre dostu olan bu elektronik kitaplara geçişle daha az ağaç kesiliyor. Kitap okuma alışkanlığı konusunda Türkiye uzun yıllardır dünya ortalamasının gerisinde kalıyor. Dikkat çekici düzeyde düşük olan okuma alışkanlığının sebepleri ile ilgili pek çok farklı görüş var. Nedeni her ne olursa olsun kitap okumaya ayrılmayan zamanın bir kısmının teknolojik cihazlarda geçirildiği ise bir gerçek.

Elektronik kitapların dünya çapında yaygınlaşması, ülkemizdeki kitlenin de son zamanlarda ilgisini çekmeye devam ediyor. En temel hali ile geleneksel kitapları mobil cihazlara sığdırılması anlamına geliyor. Bu da hareket halindeyken kitapları taşımayı, kitap içerisinde aradığımızı bulmayı son derece kolaylaştırıyor. Üstelik mekan ve zamandan bağımsız olarak kitap okuma imkanı sunan e-kitapların satın alınması da yine elektronik ortamda gerçekleştiğinden okuyuculara büyük kolaylık sağlıyor.

Kitap Yazmanın Püf Noktaları

01 Eylül 2020
Kitap Yazmanın Püf Noktaları

Kitap yazmanın püf noktaları her yazara göre değişken olmasına rağmen, en iyi yazarların kitap yazmayla ilgili püf noktaları hemen hemen aynıdır. Kim bir kitap yazmak, en çok satanlar listesine girip de tonlarca para ve ün kazanmak istemez ki?
Kitap Vadisi olarak bu yazımızda kitap yazma aşamasında işinize yarayabileceğini düşündüğümüz bazı püf noktaları derledik.

Kitap Yazarken Kullanılacak Görseller

31 Ağustos 2020
Kitap Yazarken Kullanılacak Görseller

Kitap yazarken kullanılacak görselleri iyi seçmeniz gerek. Kapakta kullanacağınız görselden tutun da illüstrasyon, fotoğraf ve çizimler için tasarımcınız yoksa ve bu işi kendiniz yapacaksanız bu yazımızı dikkatli bir şekilde okumanızı tavsiye ederiz.

Seçtiğiniz görselleri yüksek çözünürlükte seçmeniz ve boyutlandırırken deforme etmemeniz çok önemli. Ayrıca renkli bir kitap basacaksanız, renk ayrımı yapmanız gerekmekte, bunu yapabileceğiniz programlar tabii ki var ama en güzeli ücretsiz ve lisans hakkı olmayan fotoğrafları seçerken, parlak renkli fotoğrafları kullanmanız olacaktır.

Roman Nasıl Yazılır?

31 Ağustos 2020
Roman Nasıl Yazılır?

Roman aslında sinemanın kitaba girmiş halidir. İnsan kendini romanın içinde bulur genelde ve okudukça içine daha da girer. Okurların kitaba bağlanması ve okurları derinden etkilemek için kitabın iyi yazılması gerek. Okurun bam teline dokunmak gerek. Peki iyi bir roman yazmak için neler yapılabilir? Kitap Vadisi blog olarak bu yazımızda iyi kitap yazmanın yöntemlerini derledik.

Kitap Nasıl Yazılır? Nereden Başlamak Gerek?

31 Ağustos 2020
Kitap Nasıl Yazılır? Nereden Başlamak Gerek?

Kitap yazmadan önce ilk karar vereceğiniz şey kitabın konusu olmalı. Bilim-kurgu, tarih, mitoloji, roman, araştırma, korku ya da araştırma kitabı yazabilirsiniz tabi. Eğer ilk kez kitap yazacaksanız ufak denemelerle başlamanızı kesinlikle öneririz.

Kitap yazacak kişi öncelikle kitap yazma konusunda yeterli bilgiye ve bir tarza sahip olmalıdır. Dil bilgisi kurallarını bilmeli, temel anlatım prensiplerini bilerek yazmaya başlamalıdır. Eğer teknik ya da araştırma türünde bir kitap yazıyorsanız, alıntı ve kaynakları belirteceğiniz dipnotları da yazacağınız şekilde kitaba başlamanızda fayda var.

Kitap Vadisi Güvenilir mi?

27 Ağustos 2020
Kitap Vadisi Güvenilir mi?

Alışverişlerin çoğunun online olarak yapıldığı bir çağdayız. Yediğimiz yemekten market alışverişine, mobilyalarımızdan kitaplarımıza kadar birçok ihtiyacımızı artık internet üzerinden karşılıyoruz.
Bu durum, hayatımızda ciddi bir kolaylık sağlamasının yanında bazen bizi tedirgin edebiliyor. Aldığımız ve ödemesini online olarak yaptığımız ürünün elimize ulaşmama ihtimali ya da aldığımız ürün yerine farklı ve ödediğimiz bedelin çok altında bir ürün gönderilmesi gibi durumlar online alışveriş yaparken bizi rahatsız eden sebeplerden bazıları. 
Böyle sorunlarla karşılaşmamak ve güvenli alışveriş yapmak için güvenilir web sitelerini tercih etmelisiniz.
Güvenilir Sitelerin Özellikleri

Atatürk’ün Sevdiği Kitaplar

19 Ağustos 2020
Atatürk’ün Sevdiği Kitaplar

Mustafa Kemal Atatürk, iyi bir lider ve komutan olmasının yanı sıra kitap okuma sevgisi ile de tanınır. Savaş esnasında dahi cephede kitap okuduğu bilinen Atatürk’ün kitapları günümüzde Anıtkabir’deki büyük kütüphanede yer almaktadır.
Okuduklarını paylaşmaktan hoşlanan Atatürk, kitaplarında önemli gördüğü yerlerin altını çizer ve sayfaların kenarlarına notlar alırdı. 
Kitap Vadisi olarak bu yazımızda Mustafa Kemal Atatürk’ün en sevdiği kitapları derledik.

Ölmeden Önce Okunması Zorunlu 40 Kitap

17 Ağustos 2020
Ölmeden Önce Okunması Zorunlu 40 Kitap

Bazı kitaplar adeta edebiyat dünyasına yeni bir soluk getiren niteliktedir. Bu eserler hem yazıldıkları döneme ışık tutar hem de gerek konuları gerekse üslupları ile yüzyıllar sonrasında dahi okuyucusuna yeni şeyler öğretecek ve okuyucusunun bakış açısını değiştirecek kadar yenilikçi olmayı başarırlar.
Hayatımız boyunca bize öngörü sağlayacak ve birçok konuda yol gösterici olabilecek Dünya ve Türk Edebiyatı’nın en önemli eserlerini inceleyen Edebiyat Dergisi Notos, 74 kişinin yer aldığı soruşturma sonucunda “Ölmeden Önce Okunması Gereken 40 Kitap” listesini oluşturdu.
Kitap Vadisi olarak, biz de bu önemli listeyi siz değerli okuyucularımız ile paylaşmak istedik.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.