Blog

Türk Edebiyatı’nın En İyi 5 Kitabı

03 Temmuz 2020
Türk Edebiyatı’nın En İyi 5 Kitabı

Puslu Kıtalar Atlası, İhsan Oktay Anar

 

Puslu Kıtalar Atlası, Türk Edebiyatı’nın ve İhsan Oktay Anar’ın en başarılı kitapları arasındadır. Tarih, psikoloji, felsefenin iç içe geçtiği bu kitap modern Türk Edebiyatı’nın en iyi örnekleri arasında yer alır.

Modern bir teknikle yazılan roman kimileri tarafından “edebiyatın yeni soluğu” olarak ifade edilmiş, alışılmadık ve sıra dışı bir teknikle yazılan alışık olunmayan bir dille de kaleme alınmıştır. Romandaki olayların kilit noktası iki kitap(Bu kitaplar  “Zagor Üstüne Öttürme ve Puslu Kıtalar Atlası ) ve bade benzeri bir uyku şurubu olarak gösterilmiştir.

Kitaptan uyarlanan film ve diziler

01 Temmuz 2020
Kitaptan uyarlanan film ve diziler

Sally Rooney’in aynı ismi taşıyan kitabından uyarlanan dizinin konusu şu şekilde:

Marianne Sheridan ve Connell Waldron aynı liseye giden ancak birbirinden oldukça farklı yaşayan iki genç. Connell’ın annesi Marianne’nin evinde temizlikçi olarak çalışıyor. Marianne, üst sınıf bir ailenin oldukça muhafazakar ve sevgisiz büyütülmüş çocuğu. İçine kapanık, derslerinde başarılı ve okulda kimse tarafından sevilmiyor. Aslında oldukça yalnız. Connell ise bekar bir anne tarafından oldukça düzgün yetiştirilmiş, edebiyata meraklı, aslında oldukça hassas ancak okuldaki popüler arkadaş çevresinin etkisinden kurtulmakta zorlanan bir genç. Karşılaştıkları anlarda aralarında tanımlayamadıkları bir çekim oluşuyor,

Kitabınızla Kaliteli Zaman Geçirin

25 Haziran 2020
Kitabınızla Kaliteli Zaman Geçirin

Kitap okumak başka, kitaptan en iyi şekilde yararlanmak başka bir şeydir. Çok fazla insan sadece kitabın yüzeyine ulaşır ve asla gizli olan hazineye girmez. Ya da belki hazinenin bir kısmını alırlar, ancak tüm hazineyi alma şansını kaybederler.

Bir kitaptan en iyi şekilde yararlandığınızı nasıl anlarsınız? Bir kitaptan en iyi şekilde yararlanarak, hayatınızı mümkün olan en geniş ölçüde geliştirir. Bu nedenle, kitap okumanın önemli bir amacı eyleme geçirilebilir fikirler elde etmektir. Kitaplardan en iyi şekilde yararlanmak için, bu işlem yapılabilir fikirleri eyleme geçirmelisiniz.

 

Dünyanın En Güzel Kütüphaneleri

20 Haziran 2020
Dünyanın En Güzel Kütüphaneleri

Kütüphaneler, bilgilerin muhafaza edildiği ve kitlelere ulaştığı en eski ve en önemli yapılardır. Kütüphanelerin kendine özgü bir karakteri ve bilgi haznesi bulunur. Gerek bulunduğu şehir gerek yapıldığı dönem gerek de içinde bulunan kitaplar kütüphanelerin mimari özelliklerine ilham olmuştur.

Dünya üzerinden birbirinden farklı ve özgün kütüphaneler vardır. Bu kütüphaneler ilham verir, yeni bilgileri kucaklamamızı sağlar ve görsel bir şölen sunarlar. İşte birbirinden güzel dünyanın en ünlü kütüphaneleri:

Rus Edebiyatı’nın Öncü Yazarları

15 Haziran 2020
Rus Edebiyatı’nın Öncü Yazarları

Rus Edebiyatı’nın Öncü Yazarları

 

Rus Edebiyatı dünya edebiyatı içinde hatırı sayılır bir yeri olan bir edebiyattır. Türkçeye kazandırılan eserleri bile birçok yazar hem bize Rusya’yı tanıtmış hem de farklı kültürlerin yaşam tarzlarının nasıl olabileceğini göstermiştir. Bu çeşitlilik üzerinden yüzyıllar geçse de varlığını sürdürmüş ve eserleri ölümsüzlüğe kavuşturmuştur. Rus şiirinin altın çağı, Rus edebi dilinin kurucusu ve daha çok 'Rus Shakespeare' olarak bilinen Alexander Pushkin ile başladı. Altın çağdan sonra şiir, roman ve kısa kurgu hikayelerinden edebi gerçekçiliğe ve sembolizme kadar çeşitli türler Rusya'da popüler oldu. Rus yazarların eserleri romantizm, hiciv, din ve siyasetten farklıdır. Birçoğu, popüler hale gelen ilginç yaşamları hakkında

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları'nın En Çok Okunan Kitapları

12 Haziran 2020
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları'nın En Çok Okunan Kitapları

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları'nın En Çok Okunan Kitapları

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları Türkiye’nin en köklü yayınevlerinden biridir. 1956 yılında Hasan Âli Yücel tarafından kurulmuştur. Kurulduğu günden bu yana gerek çevirileri gerek Türk Edebiyatı’nda yaşattıklarıyla edebiyat dünyasına ışık tutmuştur. Günümüzde, Hasan Âli Yücel Klasikler Dizisi, Modern Klasikler Dizisi, Çocuk ve Gençlik, Araştırma ve İnceleme alanlarında yayımladığı kitaplarıyla güçlü bir portföye sahiptir. Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları Türk ve Dünya Edebiyatının köklü yazarlarının kitaplarını edebiyat dünyasına katmaya devam etmektedir.

Kitap Okumanın Faydaları Nelerdir

11 Haziran 2020
Kitap Okumanın Faydaları Nelerdir

Kitap Okumanın Önemi

Okumak önemlidir çünkü düşüncelerimizi geliştirir, aklımızı aktif tutarken bize sonsuz bilgi ve okuma dersleri verir. Kitap okumak, öğrenmemize, anlamamıza ve bizi daha akıllı hale getirmemize yardımcı olur. Geliştirdiğimiz bilgi, kelime dağarcığı ve düşünme becerilerinden bahsetmiyoruz bile, bugün iyi bir kitap okumak için harika bir gün!

Kitaplar, bu dünyadaki hiçbir şeye benzemeyen her türlü bilgi, hikaye, düşünce ve duyguyu tutabilir ve saklayabilir. İşte kitap okumanın faydaları!

Kültürel Konumlanış

27 Şubat 2020
Kültürel Konumlanış

Farisî kökenli bir ailede Hindistan’ın Mumbai şehrinde doğan, yüksek lisans ve doktora eğitimi için İngiltere’ye (Oxford’a) giden ve şu anda da Harward Üniversitesi’nde profesörlük yapmakta olan Homi K. Bhabha, post-kolonyal teori üzerine derinlikli metinler yazan bir akademisyen/teorisyen. E.Said, G.Spivak, F.Fanon, S.Hall vb. isimler gibi kendisi de bir sömürge ülkesi aydını olan Bhabha, metinlerinde sömürgecilik ve sonrasını, modernliği ve post-modernliği, kültür kuramlarını, emperyalizmi, diasporayı, ırk(çılık) ve kimlik meselelerini, çok-kültürlülüğü (hybridite) vb. konuları irdelemektedir.

Barbar Modern Medeni

05 Şubat 2020
Barbar Modern Medeni

Kitabın önemli özelliklerinden biri, devlette üstlendiği ağır görevlere rağmen ilmî çalışmalarına fasıla vermeden devam eden İbrahim Kalın’ın eserinde bu zorluğun üstesinden gelmesi ve önemli fakat oldukça ağır bahisleri herkesin rahatça anlayabileceği bir Türkçe ile ifadeye muvaffak olmasıdır.

-Murat Bardakçı

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.