x
Blog

Eğlenceli Kitaplar Listesi

11 Kasım 2020
Eğlenceli Kitaplar Listesi

Kitap okumayı sevenler için pek çok cep telefonu uygulaması var. Bu uygulamalardan bazılarını sizler için inceledik:

Hızlı Okuma

Aslında bu uygulamaya benzer birçok uygulama bulabilirsiniz ama bu uygulama ayrıca alıştırmalar yaparak hem kendinize, hem arkadaşlarınıza hem de başkalarına hızlı okuma konusunda meydan okuyabileceğiniz bir yan uygulama da sunuyor. İşe yarıyor mu derseniz, düzenli çalışma sonucunda farkı kesinlikle göreceksiniz.

Kitabın Tarihi ve Gelişimi

31 Ekim 2020
Kitabın Tarihi ve Gelişimi

Tarih yazı ile başlar. Bilginin gelişimi, birikimi, aktarımı ve yayılması en kolay şekliyle yazı ile sağlanır. Yazı tüm insanlığın ortak belleğidir. Antik Çağ’dan başlayarak günümüze kadar gelen, bilgi aktarımında en etkili araç olan kitabın tarihsel sürecine gelin hep birlikte bakalım. Antik Çağ ve Kil Tabletler Antik Çağ döneminde, bugün modern anlamda kullandığımız kağıtlara rastlamak imkansızdı. Bu nedenle ilk insanlar, ağaç kabuğundan ya da çamurdan yapılmış kaplara, keten bezden kil tabletlere kadar çok çeşitli yere yazı yazabilmişler.

İlk Kitabın Tarihi

18 Ekim 2020
İlk Kitabın Tarihi

M.Ö. 3200’lü yıllarda Sümerliler tarafından yazının keşfedilmesi ile yazı tarih boyu evreler geçirerek gelişecek ve birden çok bilginin uzun bir halde sunulmasını sağlayacak, bugün kitap dediğimiz kavramı karşımıza çıkaracaktır. M.Ö. 3300’lü tarihlere geldiğimizde artık bir çeşit kağıt olan papirüsü görmeye başlıyoruz. Mısırlılar tarafından icat edilmiş olan papirüs, etkisini M.S. 11. yüzyıla kadar sürdürmüştür.

Modern kitabın ortaya çıkmasını sağlayan kağıt, Çin’de M.S. 1.yüzyılda keşfedilmişti. Çinliler bahsettiğimiz üzere ilk başta ağaç kabuklarından sonra ise oldukça pahalı bir yöntem olan ipekten yararlanmışlardı. Çin’de kağıdın bulunuşu ile bu zorluklar ortadan kalkacak ve yazı yazma işlemi hem çok daha kolay hem de çok daha ucuz olacaktı. Çinliler kağıdı çok çeşitli alanlarda kullanıyorlardı.

Bebeğinize Neden Kitap Okumalısınız?

08 Ekim 2020
Bebeğinize Neden Kitap Okumalısınız?

Kitaplar anne, baba ve çocuklar arasında etkileşimli ilişkileri sağlamlaştırma açısından önemlidir. Bebeğin dil gelişiminde oldukça faydalı olan kitapları bebeğiniz ile kısa sürede tanıştırmalısınız. Bebeğinize kitap okumak zihinsel bir eylem olduğu kadar kültürel de bir eylemdir. Küçük yaşlarda kitap okuma alışkanlığı kazandırıldığında, çocuğunuzun yetişkin bir birey olduğunda kitap okumayanlara göre bir adım önde olması kaçınılmazdır.

Bebeğinize kitap okumanın faydalarına geçmeden önce bilmeniz gerekir ki bu konuda ebeveynlere büyük görevler düşmektedir. Bebekler sizin her söylediğinizi anlamayabilir fakat bebeğinizle konuşmak için onun büyümesini beklemek zorunda değilsiniz.

En İyi Aşk Romanları

06 Ekim 2020
En İyi Aşk Romanları

Aşk herkesin kalp ritmini değiştiren, bazen mutluluk bazen de acı veren ve hayatımızda nadir karşılaştığımız bir duygudur. Romantik kitap okurları için hazırladığımız en iyi aşk romanları listesi ile aşka bambaşka gözlerle bakacak, başka aşklara yakından tanık olacaksınız. Kalbinizin orta yerine oturan bir fil, yüzünüze düşen bir damla gözyaşı, hafifçe bir tebessüm ile okuyacağınız Dünya ve Türk edebiyatının en iyi aşk romanlarını sizler için derledik

Eğlenceli Kitaplar Listesi

05 Eylül 2020
Eğlenceli Kitaplar Listesi

Yazarlar için en önemli yazma sebebi kalıcı bir eser bırakmaktır. Farklı yaklaşımlar ve farklı anlatımlar kullanılarak yazılar eserler arasında tabi ki Dünya klasikleri var. Bunun dışında redit sitesinin en eğlenceli ve akılda kalan kitaplar listesine giren 20 eser şöyle:

Bin Dokuz Yüz Seksen Dört (1984) - George Orwell

George Orwell'in yazdığı milenyum yıllarının dünyasında yaşadıklarımızı en iyi anlatan romandır da diyebiliriz. İnsanların nasıl da her şeyden korkan bir hale getirildiklerini çok iyi anlatır. Okurken her satırı içinize işleyeceğinden etkisinden kurtulmanız da kolay olmaz

 

Kitaplığımı Nasıl Yerleştirebilirim?

03 Eylül 2020
Kitaplığımı Nasıl Yerleştirebilirim?

Aslında pek çok alternatif olmasına rağmen okuduğumuz kitapları kitaplığımıza rasgele yerleştiririz genellikle. Tam da şu an kitaplığınıza baktığınızı hisseder gibiyiz. Eğer sıralama yapamayacak kadar az kitabınız varsa, yazının devamını okumanıza gerek yok, öncelikte gidip biraz daha kitap almanızı tavsiye ederiz.
İşte kitapları düzenleme sanatı:

Kitap Okuma Alternatifleri: e-kitap

01 Eylül 2020
Kitap Okuma Alternatifleri: e-kitap

Eskiden basılı olarak okuduğumuz kitap, gazete ve dergiler yerlerini e-kitaplara bıraktı. Artık çoğu kişi basılı yayınların yerine elektronik kitapları okumayı ya da dinlemeyi tercih ediyor. Çevre dostu olan bu elektronik kitaplara geçişle daha az ağaç kesiliyor. Kitap okuma alışkanlığı konusunda Türkiye uzun yıllardır dünya ortalamasının gerisinde kalıyor. Dikkat çekici düzeyde düşük olan okuma alışkanlığının sebepleri ile ilgili pek çok farklı görüş var. Nedeni her ne olursa olsun kitap okumaya ayrılmayan zamanın bir kısmının teknolojik cihazlarda geçirildiği ise bir gerçek.

Elektronik kitapların dünya çapında yaygınlaşması, ülkemizdeki kitlenin de son zamanlarda ilgisini çekmeye devam ediyor. En temel hali ile geleneksel kitapları mobil cihazlara sığdırılması anlamına geliyor. Bu da hareket halindeyken kitapları taşımayı, kitap içerisinde aradığımızı bulmayı son derece kolaylaştırıyor. Üstelik mekan ve zamandan bağımsız olarak kitap okuma imkanı sunan e-kitapların satın alınması da yine elektronik ortamda gerçekleştiğinden okuyuculara büyük kolaylık sağlıyor.

Kitap Yazmanın Püf Noktaları

01 Eylül 2020
Kitap Yazmanın Püf Noktaları

Kitap yazmanın püf noktaları her yazara göre değişken olmasına rağmen, en iyi yazarların kitap yazmayla ilgili püf noktaları hemen hemen aynıdır. Kim bir kitap yazmak, en çok satanlar listesine girip de tonlarca para ve ün kazanmak istemez ki?
Kitap Vadisi olarak bu yazımızda kitap yazma aşamasında işinize yarayabileceğini düşündüğümüz bazı püf noktaları derledik.

Kitap Yazarken Kullanılacak Görseller

31 Ağustos 2020
Kitap Yazarken Kullanılacak Görseller

Kitap yazarken kullanılacak görselleri iyi seçmeniz gerek. Kapakta kullanacağınız görselden tutun da illüstrasyon, fotoğraf ve çizimler için tasarımcınız yoksa ve bu işi kendiniz yapacaksanız bu yazımızı dikkatli bir şekilde okumanızı tavsiye ederiz.

Seçtiğiniz görselleri yüksek çözünürlükte seçmeniz ve boyutlandırırken deforme etmemeniz çok önemli. Ayrıca renkli bir kitap basacaksanız, renk ayrımı yapmanız gerekmekte, bunu yapabileceğiniz programlar tabii ki var ama en güzeli ücretsiz ve lisans hakkı olmayan fotoğrafları seçerken, parlak renkli fotoğrafları kullanmanız olacaktır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.