x

Bebeğinize Neden Kitap Okumalısınız?

08 Ekim 2020
Bebeğinize Neden Kitap Okumalısınız?

Bebeğinize Neden Kitap Okumalısınız?

Kitaplar anne, baba ve çocuklar arasında etkileşimli ilişkileri sağlamlaştırma açısından önemlidir. Bebeğin dil gelişiminde oldukça faydalı olan kitapları bebeğiniz ile kısa sürede tanıştırmalısınız. Bebeğinize kitap okumak zihinsel bir eylem olduğu kadar kültürel de bir eylemdir. Küçük yaşlarda kitap okuma alışkanlığı kazandırıldığında, çocuğunuzun yetişkin bir birey olduğunda kitap okumayanlara göre bir adım önde olması kaçınılmazdır.

Bebeğinize kitap okumanın faydalarına geçmeden önce bilmeniz gerekir ki bu konuda ebeveynlere büyük görevler düşmektedir. Bebekler sizin her söylediğinizi anlamayabilir fakat bebeğinizle konuşmak için onun büyümesini beklemek zorunda değilsiniz.

Bebeğe kitap okumanın faydaları;

• Bebeğe iletişimi erken dönemde öğretir.
• Renk, sayı, harf ve şekil kullanarak bilgileri eğlenceli şekilde öğrenmesini sağlar.
• Hafıza ve kelime haznesinin gelişmesini, dinleme yeteneğini tetikler.
• Bebeğin çevresinde yaşananlar hakkında bilgi edinmesini sağlar.
• Kitap okumak bebeğinizin sosyal ve duygusal karakterinin oluşmasında önemli rol oynar. Sesinizdeki tonlama farklılıkları ve vurguları algılamaya yardımcı olur.

Farklı Yaşlar için İdeal Kitap Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Çok küçük bebekler kitaplardaki resimlerin ne anlama geldiklerini anlamazlar fakat odaklanmaları oldukça iyidir. Resimlerdeki parlak renkler, suratlar ve desenler ilgilerini çeker. Kitap okuduğunuzda bebeğinizin dinlenmesini ve huzurla uyumasını sağlarsınız.

4-6 ay arası bebekler kitaplara ilgi gösterirler. Tutmaya çalışabilir, dokunabilir ve ağızlarına alabilirler. Bu nedenle bu ay grubundaki bebekler için tasarlanmış bez kitapları seçebilirsiniz.

6-12 ay arasında ise kitaptaki resimleri anlamaya başlarlar. Siz kitabı okumaya başladığınızda çocuğunuz sesler çıkararak tepkiler vermeye çalışır. 12 aylık olduğunda ise sayfaları çevirmeye çalışacaktır.

Kitabı Ne Zaman Okumalısınız?

Bebeğinize kitap okumak için ihtiyacınız olan tek şey bebeğiniz, siz ve bir kitap. Başlangıç dönemimde birkaç dakika okumanız yeterlidir fakat bunu sürekli olarak tekrarlamalısınız. Kitabı tek oturuşta bitirmeye çalışmak bebeğinizin dikkatinin dağılmasına neden olabilir.

Her gün belirli bir okuma saati belirlemelisiniz. Özellikle uyku zamanlarından önce kitap okuma alışkanlığı kazandırmak çocuğunuzun uykuya dalmasını kolaylaştıracaktır.

Bebeğinize Kitap Okumak İçin Yapmanız Gerekenler;

Kitap okurken bebeğinize sarılın, bu onun kendini güvende hissetmesini ve aranızdaki bağın güçlenmesini sağlayacaktır.
• Kitapta yer alan karakterlere göre sesinizin tonunu değiştirin, vurgulamaları atlamayın.
• Kitabı dümdüz okumaya çalışmayın, resimleri yorumlayarak soru cevap şeklinde ilerleyin.
• Ses tonunuzu ve okuma hızınızı kitabın akışına göre ayarlayın.
• Kitabı okurken şarkı ve ninni söyleyin, hayvanların taklitlerini yapmaktan kaçınmayın bu şekilde okumanın eğlenceli bir eylem olduğunu kavrayacaktır.
• Bebekler tekrarlardan hoşlanır ve bu şekilde öğrenirler kitabı tekrar okumaktan çekinmeyin.
• Bebeğinize kitap seçimi yaparken oldukça basit, tekrarlayan metinleri olan, bol resimli kitapları tercih edin. Yumuşak dokuları olan bez kitaplar bebeğiniz için en ideal olanlardır.
• Çocuğunuza kitap okuma alışkanlığı kazandırmak için evinizde mutlaka bir kitaplığınız olmalıdır.
• Çocuğunuzun oyuncak sepetine kitap bırakmak onu teşvik etmek açısından faydalı olacaktır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.