x
Sıralama seçin
Toplam 88 ürün görüntüleniyor.
1 2 3

Korku-Gerilim

Korku kitapları okuyarak, heyecanlı ve ürpertici bir sürecin keyfini çıkarmak isteyen çok sayıda kişi vardır. Korkunç olay örgülerinden meydana gelen bu tür kitaplarda; metafizik varlıklar, paranormal olaylar ve seri katiller sık sık kendine yer bulur. Aynı zamanda gizemli bir komşu ya da eve gelen esrarengiz bir yardımcı da korku romanlarında sıklıkla görebileceğiniz karakterlerdendir.

Korku gerilim kitapları bazen farklı unsurlarla desteklenir. Psikoloji, polisiye ve gerilimle desteklenen kitaplarda, heyecan iki katına çıkar ve okuduğunuz kitabı elinizden bırakmanız daha zor hale gelir. Birçok insanın kitap okumayı sevmesinde de gerilim kitaplarının payı yadsınamaz. Sıradan hikâyelerden ya da kişisel gelişim türünden çabuk sıkılanlar, heyecanın bir an bile azalmadığı bu tür kitaplar sayesinde okuma alışkanlığı kazanabilir.

Polisiye Gerilim Kitapları

Polisiye kitaplarda korku teması da işlendiğinde, aksiyon ciddi anlamda artar. Polisiye deyince akla gelen eserlerin başında Sherlock Holmes serisi gelir. Sir Arthur Conan Doyle tarafından yaratılan bu karakter, bir dedektiftir ve suçluların izini sürmektedir. Sherlock Holmes Korku Vadisi adlı eserde dedektif yine gizemli cinayetlerin sırrını çözmeye çalışmaktadır. Korku Vadisi’nde işlenen cinayet sıradanlığın çok ötesinde arkasında farklı yapılanmaların olduğu bir niteliktedir.

Tess Gerritsen Hasat eseri de polisiye gerilim türünden hoşlananlar için iyi bir seçimdir. Bu eserde bir doktor, dünyaca ünlü cerrahlarla çalışacağı bir organ nakli ekibine dahil olur fakat bu süreçte hiç beklemediği olaylarla karşılaşır. Organların yasa dışı olarak zengin insanlara satıldığını anlayan doktor, kısa sürede kendini tehlikeli olayların içerisinde bulur.

Psikolojik Gerilim Kitapları

Korku okuma kitaplarına psikolojinin ustaca dâhil edilmesi, gerilimi her sayfada daha fazla tırmandırır. Korku Kapanı kitap olarak psikolojik unsurları da barındıran bir içeriğe sahiptir. Bir alışveriş merkezinin güvenlik gerekçesiyle kapatılması sonucu içeride mahsur kalan kişilerin yaşadıklarını anlatan romanda, çaresizliğin insanlar üzerinde nasıl etkiler yarattığını kolayca görebilirsiniz. Yürek Burgusu da kişi üzerinden tahliller yapan bir kitaptır. Bir ailenin çocuklarına ders vermek için yanlarına taşınan öğretmen, kısa sürede hayaletlerle yüzleşmek zorunda kalır. Acaba bu hayaletler gerçekten var mı yoksa öğretmenin düşlerinden mi ibaret? Siz de bu gizemi çözmek için kitabı satın alabilirsiniz. Tepedeki Ev Shirley Jackson eseri de psikolojik gerilim sevenlerin beğenisini kazanacak türdendir.

Gerilim Kitapları Önerisi

Gerilim romanlarını okumaya başlamadan önce internetten tavsiye arayanlar, Kitap Vadisi’nin okuyucu yorumlarını inceleyebilir. Yazının içeriğinde vereceğimiz tavsiyeler de sizin için yol gösterici olur. Gerilim ve korku türünün öncülerinin başında Stephen King gelir. Göz, Korku Ağı, Çağrı ve Mahşer gibi Türkçe’ye çevrilen birçok yapıtı bulunan yazarın kitaplarının etkisinden uzun süre çıkamayabilirsiniz. O - Stephen King’in gerilimin dozunu epey artırdığı yapıtlarındandır. Bu eserde şehrin dehlizlerinde yaşayan bir yaratıkla insanların mücadelesi anlatılır.

Sinemaya da uyarlanan Halka - Koci Suzuki’nin eserinde gizemli bir video kaset ve yaşanan ölümler arasındaki bağ konu edinilmiştir. Tam bir gerilim sunan bu eserde, ölümlerin durdurulması mümkün olabilir mi yoksa yeni ölümler mi yaşanacak, okuyup görebilirsiniz.

Korku Kitapları Önerisi

Korku gerilim edebiyatı alanında çok fazla alternatifiniz var. Size hitap eden eserler bulmanın en kolay yolu, kitaplar hakkında kısa bir bilgi edinmek. Örneğin; mitolojik unsurlara ilgi duyuyorsanız, Yüce Tanrı Pan adlı eseri okuyabilirsiniz. Bilimkurgu unsurları da içeren kitapta, deney ile mitolojik bir tanrı olan Pan’a ulaşmaya çalışan bilim adamının yaşadığı süreç işlenmekte.

Okuduğum kitabın bilimsel bir yanı da olsun diyenler için bir diğer alternatif de Genetik Komplo Leslie Alan Horvitz’in eseridir. Bu eserde bilgisayar sistemlerini ele geçirmek olarak bildiğimiz hackleme işi, DNA’ların arasına sızma şeklinde gerçekleşir. Bilim adamları DNA’ların içerisine sızarak hastalıklara çözüm sunmaya çalışır. Bu aşamada kötü niyetli kişiler de devreye girer ve DNA’ları birilerini öldürmek için kullanır. Ölümcül virüsleri kullanarak bazı kişilere suikast yapmayı amaçlayanları, durdurmak mümkün olur mu, haliyle kitabı okumayan bunu bilemez.

En İyi Korku Gerilim Kitapları

Türünün en iyi kitapları kuşkusuz okuyucunun zevkine göre değişir. Stephen King kimisi için efsaneyken kimisi farklı bir yazarı daha cazip bulabilir. Bu nedenle hiçbir kitaba iyidir ya da kötüdür demek kolay değildir. Gerilimin dozu çok fazla artmasın diyorsanız, Stefan Zweig’in Korku romanını okuyabilirsiniz. Bu romanda monoton hayatına biraz heyecan katmak isteyen bir kadının, kocasını aldatmasıyla başlayan süreç ve bu süreçte yaşadıkları anlatılır. Kadın, yeni sevgilisiyle mutlu olsa da aldatma duygusunun verdiği vicdan azabı nedeniyle acı çeker ve bu ilişkiyi bitirmeye karar verir. Tabii her şey bu kadar kolay olmaz.

Dracula-Bram Stoker’ın eseridir ve bu eserde fantastik ögeler de yer alır. Vampirlerin şahı olarak bilinen Drakula’nın yaşadıklarının konu edinildiği kitabı okurken korkuyu da iliklerinize kadar hissedebilirsiniz. Hayvan Mezarlığı, Deliliğin Dağlarında, Kafes ve Frankenstein da korku severler için birer başyapıt niteliğindedir.

En Çok Satan Korku Gerilim Kitapları

Tuncel Altınköprü’ye ait olan ve çocuklara yönelik korku kitapları arasında yer alan Korku Tüneli Kitabı, çok küçük yaştaki okuyucular için uygun olmayabilir. Öncelikle kitabı siz okuyabilir ve ardından çocuğunuz için uygun olup olmadığına karar verebilirsiniz. Yarasalar Vadisi, Korkunç Palyaçolar, Tehlikeler Evi, Canavarlar Adası olmak üzere dört kitaptan oluşan seti, çocuğunuza okumayı sevdirmek için de satın alabilirsiniz.

Yetişkin türünde eserleri çok satan yazarlardan biri Ruth Ware’dır. 10 Numaralı Kamara, Kapkaranlık Ormanda, Yalan Oyunu, Bayan Westaway’in Ölümü gibi eserleriyle bilinen yazar; psikolojik, suç, gerilim gibi unsurları bir arada işler. Gerilimin bir diğer ustası da Josh Malermandır. Yazarın en ünlü kitabı Kafes’tir. Bunun yanı sıra Bird Box, Teftiş, Gölün Dibindeki Ev gibi eserleri de vardır.

Türk Yazarlara Ait Korku Gerilim Kitapları

Türk yazarlar da son yıllarda korkunun hâkim olduğu eserler üretmeye başlamıştır. Büyü, cin gibi unsurları sıklıkla kullanan Türk yazarlar, görünmeyen âlemlerde yaşayanları insanlarla bir araya getirerek ürpertici hikâyeler ortaya çıkarır. Bunu en iyi yapan yazarlardan biri Engin Deniz’dir. Korkunun egemen olduğu eserler üreten bir diğer yazar ise Deniz Işık Coşkuner’dir. Şafak Güçlü, Şevval Çakmaktaşı, Sevinç Yavuz gibi birçok Türk yazarın eserlerini de kitaplığınıza ekleyebilirsiniz. Metafizik unsurların olduğu kitapları korkmadan okurum diyorsanız, Uğurcan Uygun’un Cin Çarpması adlı eserini tercih edebilirsiniz. Kaybolan bir kitaba aynı anda insanların ve cinlerin sahip olmak istemesi korkutucu bir maceranın başlangıcı olur. Korkunç olaylar sırasında yaşanan ölümler kitabın gerilimini daha da artırır.

Türk Yazarlara Ait Polisiye Korku Kitapları

Romantik bir yazar olarak tanınan Tuna Kiremitçi de polisiye korku alanına Mezun Cinayetleri ile giriş yapmıştır. Kitabın başkarakteri Perihan Uygun adlı baş komiserdir. Okulun mezunlar gününde bir kişinin çatıdan düşerek ölmesiyle başlayan cinayetler, zeki baş komiser tarafından çözülmeye çalışılır. Cinayet romanları sizin için vazgeçilmez ise Elçin Poyrazlar’ın Ecel Çiçekleri adlı eserini de okumanız gerekir. Bu eserde katil, öldürdüğü kişilerin yanı başına beyaz kasımpatılar bırakır.

Siz de elinizden bırakamayacağınız bir korku kitabına sahip olmak için Kitap Vadisi’nin çok sayıda alternatifi arasından seçiminizi yapabilirsiniz.

Devamı
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.