Rus Edebiyatı’nın Öncü Yazarları

15 Haziran 2020
Rus Edebiyatı’nın Öncü Yazarları

Rus Edebiyatı’nın Öncü Yazarları

 

Rus Edebiyatı dünya edebiyatı içinde hatırı sayılır bir yeri olan bir edebiyattır. Türkçeye kazandırılan eserleri bile birçok yazar hem bize Rusya’yı tanıtmış hem de farklı kültürlerin yaşam tarzlarının nasıl olabileceğini göstermiştir. Bu çeşitlilik üzerinden yüzyıllar geçse de varlığını sürdürmüş ve eserleri ölümsüzlüğe kavuşturmuştur. Rus şiirinin altın çağı, Rus edebi dilinin kurucusu ve daha çok 'Rus Shakespeare' olarak bilinen Alexander Pushkin ile başladı. Altın çağdan sonra şiir, roman ve kısa kurgu hikayelerinden edebi gerçekçiliğe ve sembolizme kadar çeşitli türler Rusya'da popüler oldu. Rus yazarların eserleri romantizm, hiciv, din ve siyasetten farklıdır. Birçoğu, popüler hale gelen ilginç yaşamları hakkında otobiyografiler yazarken, diğerleri Sovyetler Birliği'nin siyasi koşulları ve dünya savaşındaki rolü hakkında yazdı. Çalışmaları dünya çapında yayınlanmış ve çevrilmiştir ve birçok okuyucu çekmiştir. İşte tüm zamanların en büyük beş Rus yazarının listesi.

 

1-Alexander Puşkin

 

 

Puşkin, Rusya'daki Altın şiir döneminde edebi şiirin kurucusudur. Romantik şiir ve roman türünü tanıttı. İlk şiiri çok gençken yayınlandı ve sonraki süreçlerde Rusya'da ünlü oldu. Türkçeye kazandırılan önemli eserlerinden Yüzbaşının Kızı (https://www.kitapvadisi.com.tr/rubailer-ciltli-228664) ve Yevgeni Onegin(https://www.kitapvadisi.com.tr/yevgeni-onegin-215248) Puşkin dilini en güzel anlatan eserlerdendir.

 

2-Ivan Turgenev

 

 

Başlangıçta birçok yayıncı tarafından şu anda klasik kabul edilen 'Baba ve Oğullar'(https://www.kitapvadisi.com.tr/babalar-ve-ogullar-ciltli-141099) adlı eserinde reddedilen romancı ve kısa öykü yazarıdır. Babalar ve Oğullar zamanında reddedilmiş olsa da şu an Dünya Klasikleri arasında yer almaktadır.

 

3- Fyodor Dostoyevski

 

 

Dostoyevski bir Rus romancı, kısa öykü yazarı, denemeci, gazeteci ve filozoftur. Bağlamı, davranış ve zihin çalışması olan insan psikolojisini, bilinçli ve bilinçsiz deneyimin yanı sıra düşüncenin tüm yönlerini kucaklar. Suç ve Ceza(https://www.kitapvadisi.com.tr/suc-ve-ceza-24523), Ölüler Evinden Anılar(https://www.kitapvadisi.com.tr/oluler-evinden-anilar), Yeraltından Notlar(https://www.kitapvadisi.com.tr/yeraltindan-notlar-254523), Beyaz Geceler (https://www.kitapvadisi.com.tr/beyaz-geceler-is-bankasi-kultur-yayinlari) gibi kitaplarıyla başta Türkçe Edebiyat olmak üzere birçok farklı dildeki edebiyatı kucakladı. Kitapları 170'ten fazla dile çevrildi.

 

4-  Leo Tolstoy

 

 

Kont Lev Nikolayevich İngilizce olarak tercüme edildiği için daha yaygın olarak Leo Tolstoy olarak bilinen Tolstoy, tüm zamanların tarihinin en olağanüstü yazarlarından biriydi. Rus bir romancı ve kısa öykü yazardı, ancak daha sonra hayatta bazı oyunlar ve denemeler yazdı.

En popüler eserleri Savaş ve Barış (https://www.kitapvadisi.com.tr/savas-ve-baris-1-2-3-4-ozel-kutulu)ve Anna Karenina(https://www.kitapvadisi.com.tr/anna-karenina-25265)’dır. 

 

 

5- Anton Çehov

 

 

Rus oyun ve kısa öykü yazarıdır. Kısa öykü alanında tarihteki en büyük yazarları arasında sayılmaktadır. Oyun yazarı olarak kariyerinde dört klasik eser üretmiş ve en iyi kısa öyküleri, yazarlar ve eleştirmenler tarafından olumlu eleştiriler almıştır. Kara Keşiş (https://www.kitapvadisi.com.tr/kara-kesis) Altıncı Koğuş (https://www.kitapvadisi.com.tr/altinci-kogus-250070) Türkçe edebiyatta en çok okunan Çehov kitaplarındandır.

 

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.