Roman Nasıl Yazılır?

31 Ağustos 2020
Roman Nasıl Yazılır?

Roman Nasıl Yazılır?

Roman aslında sinemanın kitaba girmiş halidir. İnsan kendini romanın içinde bulur genelde ve okudukça içine daha da girer. Okurların kitaba bağlanması ve okurları derinden etkilemek için kitabın iyi yazılması gerek. Okurun bam teline dokunmak gerek. Peki iyi bir roman yazmak için neler yapılabilir? Kitap Vadisi blog olarak bu yazımızda iyi kitap yazmanın yöntemlerini derledik.

İlk Adım Nedir?

Roman yazmak gerçekten zor iştir. Gazeteciler, blog yazarları, senaristler, çocuk kitabı yazarlarının hemen hepsi, tüm bu zorluklarına karşın roman yazmak isterler. Peki nasıl başlamak gerek? Öncelikle ilk adımı atmak için gereken cesareti toplayın ve yazmak istediğiniz konu ile ilgili araştırmalara başlayın. Aklınızda birkaç konu varsa, içlerinden sizi en çok cezbedeni seçin.

Roman Temanızı Belirleyin

Olayların gelişmesi, yer, dönem ve karakterler üzerine kafa yormaya başlamadan önce bu soruya ister tek bir kelimeyle ister kısa bir cümleyle net bir yanıt vererek temanızı belirlemelisiniz.

Roman Sıralı Olmak Zorunda Değil

Romanınızın temasını büyük ihtimalle kişisel tecrübeniz olan bir alandan seçeceksiniz. Ancak roman bir otobiyografi değildir. Temanız burada da devreye girerek sizden kendisiyle ilgisi olmayan otobiyografik hikayeleri çıkarmanızı, ilgili olanları da biraz değiştirmenizi isteyecektir. Olayları zaman sırasıyla değil de sırasını biraz kişilerle ilgilendirirseniz romanınız daha çekici olabilir.

Bakış Açıları ve Anlatıcı Kim Olacak?

Romanı kimin ağzından yazacağınızın birden çok seçeneği vardır. Bazı bölümleri birinci tekil şahsın, bazı bölümleri üçüncü tekil şahsın ağzından anlatılabilir. Her biri farklı bir hikâye anlatan birkaç anlatıcı kullanılabilir ya da aynı hikâyeyi farklı ağızlardan yazabilirsiniz. Çiçeği burnunda bir roman yazarı için en kolayı üçüncü kişinin ağzından yazmaktır. Yeni bir yazar, yolun başında olduğunu unutmamalı ve hırslarını dengelemelidir.

Ana Karakter Kim Olacak?

Romanı roman yapan ana karakter ya da kahramandır. Olay örgüsünü roman karakterleriniz oluşturacak. Romanınızı üçüncü kişinin ağzından anlatsanız dahi, okurun duygusal enerjisini boşaltacağı bir ana karakter yaratmanız gerekir. Kusurları da olsa sevimli bir karakter olmalıdır bu, fakat fazla sevimli bir karakter okura inandırıcı ve ilginç gelmez. Ayrıca çok fazla ana karakterden kaçınmanız iyi olacaktır.

Doğru Bilgiler Vermek Önemli

Romanınızda iyi bildiğiniz yerleri kullanmanız önemli. Çok iyi bildiğiniz bir şehir ya da o şehrin bir bölgesi varsa, bu bilgiden yararlanmanız yerinde olur. Çünkü okur size güvenmek, verdiğiniz bilginin doğru olduğuna inanmak ister.
Romanın Süresini Belirleyin

Vermeniz gereken bir diğer önemli karar da romanın ne kadar süreyi kapsayacağı ve ne zaman biteceği. Romanınıza bir bitiş tarihi koyarak yazma aşamanızı çok daha planlı bir hale getirebilirsiniz.
Şimdiden keyifli ve güzel bir yazma dönemi dileriz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.