Kitaptan uyarlanan film ve diziler

01 Temmuz 2020
Kitaptan uyarlanan film ve diziler

Kitaptan uyarlanan film ve diziler

Normal İnsanlar, Sally Rooney

Sally Rooney’in aynı ismi taşıyan kitabından uyarlanan dizinin konusu şu şekilde:

Marianne Sheridan ve Connell Waldron aynı liseye giden ancak birbirinden oldukça farklı yaşayan iki genç. Connell’ın annesi Marianne’nin evinde temizlikçi olarak çalışıyor. Marianne, üst sınıf bir ailenin oldukça muhafazakar ve sevgisiz büyütülmüş çocuğu. İçine kapanık, derslerinde başarılı ve okulda kimse tarafından sevilmiyor. Aslında oldukça yalnız. Connell ise bekar bir anne tarafından oldukça düzgün yetiştirilmiş, edebiyata meraklı, aslında oldukça hassas ancak okuldaki popüler arkadaş çevresinin etkisinden kurtulmakta zorlanan bir genç. Karşılaştıkları anlarda aralarında tanımlayamadıkları bir çekim oluşuyor, ancak birbirleriyle olmaktan mutlu olsalar da çevrelerindeki insanların bunu öğrenmesinin doğru olmayacağını düşünüyorlar. Hayatları üniversiteye gittikleri Dublin’de bir kez daha kesişiyor.

 

Keşfetmek içinhttps://www.kitapvadisi.com.tr/normal-insanlar

 

 

Harry Potter, J.K. Rowling

 

Kitap, basıldıktan 2 yıl sonra filme çevrildi ve 7 kitaplık seri 8 film olarak karşımıza çıktı. Harry Potter serisi çocukluk ve ilk gençlik yıllarını yaşayan kişiler için vazgeçilmez ve büyük hayranlık uyandıracak bir seri oldu. Hem kitapları hem de filmleri oldukça ilgi gördü.

 

Keşfetmek için: https://www.kitapvadisi.com.tr/harry-potter-seti-7-kitap-takim

 

 

Aşk-ı Memnu, Halit Ziya Uşaklıgil

 

Aşk-ı Memnu, tefrika edildiği dönemde büyük ilgiyle karşılanmıştır. Halid Ziya Uşaklıgil'in en tanınan romanı olmuştur. Roman, yazarın en olgun eseri olarak kabul edilir ve Servet-i Fünûn dönemi Türk edebiyatının şaheserlerinden biri olarak değerlendirilir. Batılı anlamda ilk roman örneği olduğu bilim çevrelerince kabul görmüştür. Halid Ziya Uşaklıgil'in İzmir'de yazılan ve genellikle aşk hikâyelerini konu eden ve toplumsal konuları işlemeyen romanlarının aksine Aşk-ı Memnu, tıpkı yazarın İstanbul'da yazdığı diğer romanlar gibi İstanbul'un genel yaşantısını ve bu şehirde yaşayan çeşitli toplum kesimlerini yansıtır. Bu nedenle Aşk-ı Memnu, yazarın Mai ve Siyah, Kırık Hayatlar ve Nesl-i Ahir gibi "İstanbul Romanları"na benzer özellikler taşır.

 

Aşk-ı Memnu ilk olarak 1975 yılında mini dizi olarak çekilmiş daha sonra 2008 yılında tekrar çekilmiştir.

 

Keşfetmek için: https://www.kitapvadisi.com.tr/ask-i-memnu-turk-klasikleri-yeni-cikanlar-turkiye-is-bankasi-kultur-yayinlari-halit-ziya-usakligil

 

 

Aşk ve Gurur, Jane Austen

 

Aşk ve Gurur, taşralı bir beyefendinin kızı olan Elizabeth Bennett ile varlıklı ve soylu toprak sahibi Fitzwilliam Darcy arasındaki çatışmayı anlatır. Gerçi Jane Austen bu iki karakteri birbirlerinin tuzağına düşmüş kişiler gibi sunar, ama “ilk izlenim”i tersine çevirmekte gecikmez: Soyluluk ve servetten kaynaklanan “gurur” ile Elizabeth’in ailesinin soylu olmayışı karşısında beslediği “önyargı”, Darcy’yi mesafeli davranmak zorunda bırakır. Elizabeth’in davranışında da hem özsaygının uyandırdığı “gurur”, hem de Darcy’nin züppeliği karşısındaki “önyargı” etkili olur. Zeki ve coşkulu Elizabeth yalnızca Austen’ın en çok sevdiği kadın kahramanı değil, aynı zaman bütün İngiliz edebiyatının en çok ilgi uyandıran kadın roman kişiliklerinden biridir.

 

2006 yılında Joe Wright tarafından beyaz perdeye uyarlanmıştır.

 

Keşfetmek içinhttps://www.kitapvadisi.com.tr/ask-ve-gurur-22085

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.