Kitap Okumanın Faydaları Nelerdir

11 Haziran 2020
Kitap Okumanın Faydaları Nelerdir

Kitap Okumanın Önemi

Okumak önemlidir çünkü düşüncelerimizi geliştirir, aklımızı aktif tutarken bize sonsuz bilgi ve okuma dersleri verir. Kitap okumak, öğrenmemize, anlamamıza ve bizi daha akıllı hale getirmemize yardımcı olur. Geliştirdiğimiz bilgi, kelime dağarcığı ve düşünme becerilerinden bahsetmiyoruz bile, bugün iyi bir kitap okumak için harika bir gün!

Kitaplar, bu dünyadaki hiçbir şeye benzemeyen her türlü bilgi, hikaye, düşünce ve duyguyu tutabilir ve saklayabilir. İşte kitap okumanın faydaları!


⦁ Zihinsel Gelişmeye Yardımcı Olur

Okuma birçok insan için çok eğlencelidir, ancak aynı zamanda zihinsel sağlığınız için düşünme ve anlama şeklinde birçok faydası vardır. Kelimeler ve hikayeye odaklanarak, beyninizi ve bilişsel işlevlerinizi uyarır. Zihnin bu keskinleşmesi, nihayetinde önemli bir şeye odaklanırken odağınızı yükseltir. İlkokul öğrencileri bu zihinsel uyarımdan çok yararlanabilecekleri yaştadır.
Düzenli okuma sadece eleştirel düşünmenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda beyin işlevinizi de geliştirir. Her gün kas çalışırken ne olacağını düşünün. Bu kas büyür ve eskisinden çok daha güçlü hale gelir. Kitap okumak aklınız için de aynı şekilde çalışır. Bugün Alzheimer hastalığından kaç kişinin etkilendiğini düşünün. Beyninizi çalıştırmak sizi alzheimer hastalığına yakalama olasılığını azaltır. Okumak sadece eleştirel düşünmenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda beyin fonksiyonunuzu da geliştirir.

2. Kelime Bilgisi Ve Bilgi Genişletme


Kitap okurken, tam olarak anlamadığınız ve hatta tanımadığınız birkaç kelimeyle karşılaşabilirsiniz. Bu karışıklık, kelimeyi aramanıza ve tanımı keşfetmenizi sağlar. İlk okumayı öğrendiğinizden beri kelime dağarcığınızın ne kadar ilerlediğini düşünün. Artık okuma alışkanlıklarınıza ilk başladığınızdan daha akıllı ses getiren birçok yeni kelime biliyorsunuz.
Bu size fayda sağlamak için ne yapar? Birkaç günlük düzenli okuma ve anlamadığınız yeni kelimeleri aradıktan sonra, kelime bilginiz her seferinde bir kelimeyi genişletmeye başlayacak ve dil becerileri gelişecektir. Her gün okursanız kelimeler ve deyimler, beyninizi kitap okumadan hiç öğrenemeyeceğiniz yeni bir sözcük dağarcığıyla doldurun.

3. Daha Düşük Stres Ve Gerginlik Seviyeleri


Çoğu kişi deneyimlerden, kitap okumanın büyük bir eğlence biçimi olduğunu bilir, ancak sizin ve diğer insanların farkına varamayacağınız şey, okumanın stres seviyesini düşürmeye yardımcı olmasıdır. Bunun eylemi ve yazılı kelimeye odaklanmak, kaygı zihninizi rahatlatmanıza ve kan basıncınızı azaltmanıza yardımcı olabilir. Zihninizi eldeki stresten uzaklaştırarak rahatlayabilirsiniz.
Stres günlük yaşamınızın birçok bölümünü etkileyebilir ve uzun süreli yoğun stres seviyelerinden sonra, genel sağlığınıza bile zararlı olabilir. Hem romanlar hem de diğer edebiyatlar, zihninizin ve vücudunuzun rahatlamasına izin vererek stresin neden olduğu sorunları çözmeye yardımcı olabilir. Kitap okumaya başladığınızda, stresinize değil, kelimelere ve hikayeye odaklanmaya başlayacaksınız. Zamanla, kitap okumak zihinsel ve fiziksel olarak kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak şekilde stres rahatlatır. Bir daha stresli hissettiğinizde basılı kitapları gözden geçirdiğinizden emin olun.


4. Yazma Becerilerinizi Güçlendirir


Sağlık, okumanın faydalarından sadece biridir; hayatınızın diğer yönleri için de faydaları vardır. Bu avantajlar okuyucuların çok yönlü bireyler olmasına yardımcı olur. Yazanlar kitap okumanın önemini bilirler. İster iş için ister sadece eğlence için bir şeyler yazın, yoğun okuma yazma becerilerinizi ve yeteneklerinizi geliştirebilir. Yazma stillerinizi ve becerilerinizi güçlendirmeye yardımcı olabileceği birkaç yol vardır ve bu yolların her biri farkında olmadan bile gerçekleşir.

5. Hayal Gücünüzü Ve Empatinizi Geliştirir


Hayal gücünüzün artması, okumanın en yaygın faydalarından biri olmamasına rağmen, hayal gücünüzü önemli ölçüde artırabilir. Gizemli bir romandan geçerken içine düştüğünüz dünyaları ve karşılaştığınız karakterleri düşünün. Bu dünyalar ve karakterler nedeniyle, beyninizin hayal gücünüzü barındıran kısmı uyarılır ve sadece kelimeleri resmederek yerlerin ve insanların neye benzediğini hayal etmenizi sağlar.
Hayal gücü, yaşamın her alanında yararlı olabilecek güçlü bir araçtır. Sık sık düşünülmese de, hayal gücü insanlarla empatik olmamızı sağlayan şeydir. Bu empati işte ve hatta evde yardımcı olabilir. Okumak hayal gücünüzü geliştirmek için mükemmel bir yol olduğundan, kitapların yıllardır favori olması şaşırtıcı değil.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.