Kitap Nasıl Yazılır? Nereden Başlamak Gerek?

31 Ağustos 2020
Kitap Nasıl Yazılır? Nereden Başlamak Gerek?

Kitap Nasıl Yazılır? Nereden Başlamak Gerek?

Kitap yazmadan önce ilk karar vereceğiniz şey kitabın konusu olmalı. Bilim-kurgu, tarih, mitoloji, roman, araştırma, korku ya da araştırma kitabı yazabilirsiniz tabi. Eğer ilk kez kitap yazacaksanız ufak denemelerle başlamanızı kesinlikle öneririz.

Kitap yazacak kişi öncelikle kitap yazma konusunda yeterli bilgiye ve bir tarza sahip olmalıdır. Dil bilgisi kurallarını bilmeli, temel anlatım prensiplerini bilerek yazmaya başlamalıdır. Eğer teknik ya da araştırma türünde bir kitap yazıyorsanız, alıntı ve kaynakları belirteceğiniz dipnotları da yazacağınız şekilde kitaba başlamanızda fayda var.

Kitap Yazma Teknolojisi

Eskiden daktilo kullanılarak kağıda yazılan kitapları basmadan önce dizgiye sokulması gerekiyordu. Dizgi sonrası basımdan önce test basımı yapılır ve bu test basımı bir daha kontrol edilirdi.

Günümüzde hala daktilo kullanan yazarlar tabi ki var ama artık bilgisayar yazılım programlarıyla yazılan kitaplar artık dizgiden geçmek zorunda değil. MS Word programıyla kendi bilgisayarınızı kullanabileceğiniz gibi, çevrimiçi sitelerde de kitabınızı yazabiliyorsunuz.

Basılı Kitap mı? Dijital Kitap mı?

Tabii ki basılı ve hatta kalın ciltli kitap dediğinizi duyar gibiyim. Okuduktan sonra kütüphanede yer kaplayacak kitaplara notlar da almanız mümkün tabi ki. Çoğu kişi de e-book okuyucularından ya da bilgisayar/tabletlerinden .pdf tipinde kitapları okumayı tercih ediyor. Bu elektronik kitapları kütüphanenize koyamıyorsunuz ama tabi ki üstüne notlar alıp, elektronik arşivinize koyabiliyorsunuz.

Hatta işin bir ileri kısmı var! Okuyarak değil de dinleyerek kitap okumayı tercih edenler, elektronik kitapları dinleyerek beyinlerine aktarabiliyorlar. Hatta dinleme hızınızı arttırarak daha hızlı kitap okumanız mümkün! Storytel programı milyonlarca dinleyici tarafından tercih edilen bir uygulama. Uygulamaya aylık sabit bir ücret ödeyerek, farklı dillerde ve ünlü kişiler tarafından seslendirilen kitapları dinleyebiliyorsunuz. Denemenizi kesinlikle öneriyoruz… Ayrıca elektronik ortamda yazılan kitapları dijital olarak okutarak ta dinlemeniz mümkün!

Dolayısıyla, kitap yazmadan önce düşüneceğiniz en önemli şeylerden biri, kitabınızın geleceğe yönelik olması. Elektronik ve güzel seslendirmeli bir kitap geleceğe dair çok daha kalıcı bir kitap olacaktır. Tabi ki karar sizin, dedenizden kalan daktiloyu da kullanarak nostalji yapmanız mümkün…

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.