Kitabınızla Kaliteli Zaman Geçirin

25 Haziran 2020
Kitabınızla Kaliteli Zaman Geçirin

Kitabınızla Kaliteli Zaman Geçirin

 

 

Kitap okumak başka, kitaptan en iyi şekilde yararlanmak başka bir şeydir. Çok fazla insan sadece kitabın yüzeyine ulaşır ve asla gizli olan hazineye girmez. Ya da belki hazinenin bir kısmını alırlar, ancak tüm hazineyi alma şansını kaybederler.

Bir kitaptan en iyi şekilde yararlandığınızı nasıl anlarsınız? Bir kitaptan en iyi şekilde yararlanarak, hayatınızı mümkün olan en geniş ölçüde geliştirir. Bu nedenle, kitap okumanın önemli bir amacı eyleme geçirilebilir fikirler elde etmektir. Kitaplardan en iyi şekilde yararlanmak için, bu işlem yapılabilir fikirleri eyleme geçirmelisiniz.

 

Kitaplarınızdan en iyi şekilde yararlanmak için yapabileceğiniz bazı adımlar şunlardır:

 

Okumak istediğiniz kitap hakkında bilgi edinin

 Bir kitaba çok fazla zaman harcamadan önce, kitabın okumaya değer olup olmadığını bilmelisiniz. Kitabın kapağını, tanıtımını, içindekileri okuyarak ve bölümleri gözden geçirerek kitap hakkında bilgi sahibi olun. Bir kitabın okunmaya değer olup olmadığına karar vermenize yardımcı olmanın yanı sıra, önizleme de kitabın yapısına aşina olmanıza yardımcı olur. 

 

Amacınıza ve okumanızın derinliğine karar verin

 Kitabın okumaya değer olduğunu düşünüyorsanız, kitabı okuma amacınıza karar vermelisiniz. Amacınız kitaptan beklediğiniz türden eyleme geçirilebilir fikirleri ifade eder. Ardından, okumanızın ne kadar derin olacağına karar vermelisiniz. Kitapta harcamak istediğiniz zaman miktarı ile ilgilenir.

 

 Kitap haritasını oluşturun

 Kitabınızın tamamını okuduktan sonra, kendinize ait bir kitap özeti oluşturmanızı önerebiliriz. Bir kitap özeti oluşturmak, aldığınız fikirleri içselleştirmenize yardımcı olur. Bu özetin ilk kısmı bir kitap haritasıdır. Kitap haritası tüm kitabın yapısını eşler. Normalde içindekiler kitabını kitap haritası olarak kullanabilirsiniz, ancak içindekiler hakkında çok ayrıntılı bir tablo kullanmayın. Bir kitap haritasının amacı, size kitabın yapısına hızlı bir şekilde göz atmaktır. Çok fazla ayrıntı sizi büyük resimden uzaklaştırabilir.

 

 Kitaptan aldığınız ana fikirleri yazın

İyi bir kitapta genellikle birçok hayata geçirilebilir fikir bulunur, bu nedenle tüm kitaptan ana fikirler için ayrı bir listeniz olmalıdır. Bu liste, en önemli fikirlere odaklanmanıza yardımcı olur, böylece bunları uygulamanız daha kolay olur.

Esnek olmayı unutmayın. Tüm bu adımları okuduğunuz her kitaba uygulamanız gerekmez . Çok önemli olmayan kitaplar için bazı adımları kaldırabilirsiniz. Bir kitap ne kadar önemli olursa, o kadar çok adım kullanmalısınız . 'Önemli' kitaplar, hayatınızı değiştirme potansiyeli daha yüksek olan kitaplardır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.