Dünyanın En Güzel Kütüphaneleri

20 Haziran 2020
Dünyanın En Güzel Kütüphaneleri

Dünyanın En Güzel Kütüphaneleri

Kütüphaneler, bilgilerin muhafaza edildiği ve kitlelere ulaştığı en eski ve en önemli yapılardır. Kütüphanelerin kendine özgü bir karakteri ve bilgi haznesi bulunur. Gerek bulunduğu şehir gerek yapıldığı dönem gerek de içinde bulunan kitaplar kütüphanelerin mimari özelliklerine ilham olmuştur.

Dünya üzerinden birbirinden farklı ve özgün kütüphaneler vardır. Bu kütüphaneler ilham verir, yeni bilgileri kucaklamamızı sağlar ve görsel bir şölen sunarlar. İşte birbirinden güzel dünyanın en ünlü kütüphaneleri:

1. Kütüphane Mafra Ulusal Sarayı, Mafra, Portekiz


UNECSO’nun kültürel bir miras alanlarından olan Mafra Kraliyet Binası Sarayı içinde yer alan Manastır Kraliyet Kütüphanesi, 15. yüzyıldan kalma yaklaşık 30.000 ciltlik nadir bir koleksiyon içerdiği için en önemli Avrupa kütüphanelerinden biri olarak kabul edilir. 19. yüzyılın yanı sıra incunabula (1455 ve 1501 arasında basılan kitaplar).
18. yüzyıldan kalma oda sadece değerli kitaplara ev sahipliği yapmakla kalmaz, aynı zamanda iç dekoru da muhteşemdir. Namlu tonoz tavanlı çok büyük kütüphane haç şeklinde inşa edilmiş ve tabanı çok renkli fayanslarla kaplanmıştır.

2-Strahov Manastırı Kütüphanesi, Prag, Çek Cumhuriyeti

Büyük salonlardan oluşan bu olağanüstü kütüphane barok tavan freskleri ile süslenmiş olup harika bir mimariye sahiptir. İki büyük salona sahip olan bu kütüphane ülkedeki en büyük manastır kütüphanesi olup, yaklaşık 800 yaşındadır. Kütüphanede 130.000’in üzerinde eser bulunmakta ve bunlardan 2.500’ü 1500 yılından önce basılmış eserlerdendir. 3.000’i ise el yazması eserlerden oluşmaktadır.

3- . Admont Manastır Kütüphanesi - Admont, Avusturya


Avusturya'nın güneydoğusundaki Enns Nehri üzerinde yer alan, 1776 yılında inşa edilen Admont Manastırı'nın kütüphanesi güzelliği ile nefes kesici. Barok mimar Joseph Hueber, göz kamaştırıcı salonun tasarımını geliştirmekle görevlendirildi. Altın ve beyaz tonlarda şahane olan kütüphane, tavan alanı Bartolomeo Altomonte'nin insan bilgisinin farklı aşamalarını temsil eden freskleri ile süslenmiş yedi kubbe ile taçlandırılmıştır. Joseph Stammel'in ölüm, cennet, cehennem ve Son Yargı'ya hayat tasvirleri getiren "Dört Son Şey" heykelleri için de en dikkat çekicidir. Manastırın yaklaşık 200.000 cildinin yaklaşık 70.000'i burada saklanıyor ve dünyadaki türünün en büyük örneğidir.

4- George Peabody Kütüphanesi, Baltimore

ABD'deki en güzel kütüphanelerden biri olan George Peabody Kütüphanesi (Johns Hopkins Üniversitesi'nin bir parçası) beş dekoratif katmanda 300.000'den fazla cilt içerir. Kitaplar etkileyici, elbette, ancak katedral benzeri atriyum, mermer zeminler ve ferforje detaylar burada ana çekici özellikleridir.

5- El Escorial Kütüphanesi, İspanya

Evet, bu bir kütüphane, ama gerçekten, daha çok kitaplara adanmış bir saray gibi. Kireçtaşı dış cephesi, Rio de Janeiro'ya gönderilmeden önce inşa edildiği Lizbon'daki ünlü Jerónimos Manastırı'ndan esinlenmiştir . Ve iç mekan da aynı derecede çarpıcı: Tavandan doğal ışığı alan kırmızı, beyaz ve mavi renkli cam bir pencere var, gümüş, mermer ve fildişi bir sunak ziyaretçileri binaya davet ediyor.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.