x

Sabahattin Ali.jpg (19 KB)

 

25 Şubat 1907'de Edirne'de doğdu. Annesinin adı Hüsniye babasının adı ise Ali Selahattin'dir. Anne ve babası çok küçük yaşta evlenmiştir. Annesi annelik sorumluluklarını tam olarak yerine getirememişti. Psikolojik sıkıntıları olan Hüsniye Hanım  canına kıymaya yeltenmiş başaramamıştır. İlk çocuğu olan Sabahattin ile yakınlık kuramamış diğer çocukları ile kurmuştur. Bu da Sabahattin’i derinden etkilemiştir. Çok fazla arkadaşlık ilişkisi kuramadı ve hep içine kapanmayı tercih etti. Kitapları ile vakit  geçirmekten hoşlanan bir çocuk oldu. Başarılı bir eğitim hayatı oldu. 

 

Sabahattin Ali Eğitim Hayatı

 

7 yaşında başladığı okulu İstanbul'daydı. Daha sonra Çanakkale'de eğitimine devam etmek zorunda kaldı. Çünkü oraya taşındılar. Taşınmazları ve okulunun kapatılması gibi bazı sorunlar yaşasa da okul hayatında başarıyı her daim sağladı.

 

Türk edebiyatının gözde isimlerinden birisidir. Özel bir yere sahiptir. Toplumsal yapıya önem veren ve gerçekleri olduğu gibi yansıtan bir yazardır. Çok fazla eseri günümüze kadar geldi ve kabul gördü. Balıkesir Muallim Mektebi'nde devam ettiği eğitim hayatı boyunca edebi yazılar ve şiirler ile haşır haşır neşir oldu. Bu okul onun ilgi alanı için oldukça iyi bir okuldu. Buradan gazete hatta dergilere yazılar yazmaya başladı. Okul hayatında ilk defa bir dergide şiir ve hikâyeleri yayınlandı. 1927 de okulunu tamamlayarak öğretmen olabilmek için diplomayı almış oldu. Öğretmenlik hayatı başlamış oldu. Yurt içinde ve dışında öğretmenlik yaptı. Devlet büyüklerini yermek maksadı ile okuduğu şiirden dolayı hapis edildi. Yaşadığı zorlu günleri kalemiyle satırlara dökecektir. 

 

Acıklı Yaşamını Yansıtan Hikâyeleri

  • Bir Şaka
  • Çaydanlık
  • Katil Osman 
  • Kanal
  • Kazlar
  • Bir Firar 

 

Olay Olan Ve En Bilindik Romanları

 

İçimizdeki Şeytan  adlı romanı ile siyasi ortamı gerdi. Kürk Mantolu Madonna romanı ise hala çok sevilerek okunan romanları arasındadır. Kuyucaklı Yusuf'ta hala ilgi gören eserleri arasındadır.

Sıralama seçin
Toplam 577 ürün görüntüleniyor.
1 2 3 ... 5 ... 8 ... 15
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.