2000 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
Menü
Giriş
Şifremi Unuttum
Sepetim

Jose Saramago 

Portekiz edebiyatında üne kavuşmuş yazar 16 Kasım 1922 tarihinde Portekiz’in Azinhaga Ribatejo kentinde dünyaya gelmiştir. Köylü ve yoksul bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Jose Saramago Lizbon’da öğrenim görmüş ve ekonomik nedenlerden dolayı kırsalda çalışmış ve daha sonra okulunu yarıda bırakmak durumunda kalmıştır.

Teknik ressamlık, editörlük, çevirmenlik gibi işler gerçekleştirmiş ve makinistlik eğitimi görmüştür. İlk kitabı olan Günah Ülkesi’ni 1947 yılında yayımlamış ve roman, deneme, şiir ve oyun kitapları yazmıştır. Bu eserinden sonra bir süre kitap yazmamıştır. Düz yazı olarak yazdığı eserlerinde nokta ve virgülden başka noktalama işareti kullanmamıştır. Eserlerinde kullandığı esprili dil onu diğer yazarlardan ayırmayı başarmıştır.

Jose Saramago Edebiyat Hayatına Dönüşü

1966 yılında çıkardığı şiir kitabıyla edebiyat hayatına dönüş yapmıştır. Yazdığı Muhtemel Şiirler kitabı dönüş eseri olmuştur. Ricardo Reis’in Öldüğü Yıl romanında ise Jose Saramago Avrupa’da gün geçtikçe artan faşizme karşı eleştiri olarak görülmüştür. 1991 yılında çıkardığı İsa’ya Göre İncil kitabı var olan düzeni bozduğu şeytan ve tanrıyı tersyüz ettiği için kiliseden kovulmasına neden olmuştur.

1995 yılında Körlük romanını yayımlamıştır ve bu onun hayatının en büyük romanlarından biridir. Bu romanda kişiler ve mekânlar belli değildir. Körlükle baş başa bırakmak istediği okuyucularını maddi körlüğün içinde kendilerinde nasıl manevi körlük yaşadıklarını anlamalarını sağlamaya çalışmıştır. Saramago’nun bu eseri sinemaya uyarlanmıştır.

Saramago son kitabında ise kutsal kitaplarda da isimleri geçen Kabil ile Habil’i anlatmıştır. Ancak bir Kabil’i kötü kardeş olarak yansıtmamış ve farklı bir bakış açısı ile değerlendirmiştir. Yazarın kendi kaleminden çıkan bir dinler kitabı olarak değerlendirmeye alınmıştır. Körlük, Görmek, Kabil, Ölüm Bir Varmış Bir Yokmuş, Filin Yolculuğu, Kopyalanmış Adam, İsa’ya Göre İncil, Ölümlü Nesneler, Kertenkele, Mağara, Bütün İsimler bazı eserlerindendir.

Filtre
Kategoriler
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat
Toplam 1 ürün bulunmaktadır.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.