George Orwell

George Orwell 20. Yüzyılın önde gelen yazarları arasında bulunuyor. Asıl adı Eric Arthur Blair olan yazar 25 Haziran 1903 Londra doğumludur. Bin Dokuz Yüz Seksen Dört eseriyle ve bu eserde yarattığı Big Brother karakteriyle tanınır. Eserlerindeki netlik, zekâ, sosyal adaletsizliğe karşı gösterdiği tepki ve totalitarizme karşı sergilediği duruş ile edebiyata farklı bir boyut kazandırmıştır. Yaşadığı tecrübeler, yazılarına yansımıştır ve yazdığı yazıları kendi deneyimleriyle doludur. George Orwell roman, deneme ve fabl gibi farklı türlerde eserler vermiş ve sade bir üslup kullanmaya özen göstermiştir.

George Orwell Hayatı

Eton Koleji’ndeki eğitimini tamamladıktan sonra o zamanlar İngiliz sömürgesi altındaki Burma’da yaşamış, buradaki polis teşkilatında görev yapmıştır. Burada tecrübe ettiği acımasız uygulamalar, emperyalizme karşı oluşan öfkesine katkı sağlamıştır. Gençlik döneminde Fransa’ya gitmiş ve burada birçok farklı işte çalışmıştır. Yazar olmadan önce para sıkıntısı yaşayan Orwell, ilk yapıtlarını kaleme aldığı zamanlarda da bu sıkıntıları yaşamaya devam etmiştir.

George Orwell İlk Eserleri

Orwell’ın kaleme aldığı ilk roman otobiyografi türündeki “Paris ve Londra’da Beş Parasız” adlı eseridir. 1933 yılında yazdığı bu eserinde, ismini asla söylemediği bir kişi tarafından olaylar aktarılmaktadır. İlk yapıtlarından bir diğeri ise, Avrupa’nın iki büyük başkentini toplumun en alt basamağındaki bir kişinin gözünden betimlediği “Burma Günleri” adlı eseridir. Bu eserinde, polis teşkilatında çalıştığı zamanlarındaki gözlemlerini anlatmıştır.

George Orwell’ın 1938 yılında yayımlanan “Katalonya’ya Selam” adlı eseri İspanya’daki iç savaşta geçen olaylardan etkilenmiş ve Orwell’ın o dönemlerdeki tecrübelerini yansıtır.

Rus devrimiyle birlikte, Stalin’in davaya olan sadakatsizliğini siyasal fabl olarak ele alan başarılı yazar George Orwell, yazdığı bu roman sayesinde tanınmış ve dünyaca ünlü bir yazar haline gelmiştir.

 

Sıralama seçin
Toplam 240 ürün görüntüleniyor.
1 2 3 4 5 6
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.