2000 TL Üzeri Alışverişlerde Kargo Bedava. Stoktaki Ürünler Aynı Gün Kargoya Verilir
Menü
Giriş
Şifremi Unuttum
Sepetim

Ahmet Ümit

Türk edebiyatının usta isimlerinde biri olan ve zaman içerisinde pek çok başarılı eser veren Ahmet Ümit aslen Gaziantep doğumlu bir yazardır. 12 Temmuz 1960 tarihinde doğan Ahmet Ümit araştırmacı-yazar olması özelliği ile bilinir.

Usta yazarın babası kilimci annesi ise terzilik işini yapmaktadır. Kendinden önce 6 kardeşi olan Ahmet Ümit liseye Gaziantep şehrinde ballamış ve Diyarbakır’da bitirmiştir. Lisenin ardından eğitim hayatına Marmara Üniversitesi’nde devam etmiş ve burada kamu yönetimi okumaya başlamıştır.

Ahmet Ümit ülkesine ve eşi Vildan Hanım'a duyduğu özlemden dolayı ilk şiir kitabı ‘Sokağın Zulasını’ çıkardı. Siyasi kimliğinden ziyade ileride kitapları çok okunacak bir yazar adayının ilk adımıydı bu kitap.

Yazarlık serüveni başlamıştı fakat kitaplar raflarda eksilmiyordu bu nedenle Ali Taygun ile birlikte reklam ajansı çalıştırmaya başladı. Aynı zamanda arkadaşı edebi konularda da yardımcı oluyordu. Polisiye romanı yazma konusunda ısrarcı oldu ve ilk polisiye romanı ‘Çıplak Ayaklıydı Gece’ ortaya çıktı.

Ahmet Ümit Kimdir ve Eserleri Nelerdir?

 60 yaşında olan Ahmet Ümit çetrefilli gençlik yıllarında pek çok siyasi aktivitede bulunmuş ve görüşlerini savunmaktan geri kalmamıştır. Özellikle İstanbul Hatırası ve Bab-ı Esrar adlı kitaplarıyla ün salan Ahmet Ümit hale usta kalemi sayesinde yeni nesli etkileyebilmektedir. 1981 tarihinde Vildan Ümit ile evlenen Ahmet Ümit’in Gül Ümit Gürak adlı çocuğu bulunmaktadır.

Yazarlık hayatı halen bitmemiş olan Ahmet Ümit fikirlerini ve görüşlerini savunmaktan da vazgeçmemiştir. Oldukça aktif gençlik hayatına sahip olan Ahmet Ümit aslında ilk ününü 1996 yılında yayınladığı Sis ve Gece adlı romanıyla kazanmıştır. Roman yazarlığının yanı sıra şiir de yazan usta yazar zamanının en ileri komünistlerinden biriydi.

Ahmet Ümit yazdığı öykü ve romanlarla Türk sinema sektörüne katkı sağlamış bir isimdir. Yazdığı pek çok eser sinemaya uyarlanmış olan usta isim günümüzde de hala yazarlık kariyerine başarılı bir şekilde devam etmektedir.

Son dönemde çıkan, Kırlangıç Çığlığı, Aşkımız Eski Bir Roman, Benim Güzel Vatanım kitapları ile de okuyucularının beğenisini topladı.

Formun Altı

 

Filtre
Kategoriler
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat
Toplam 2 ürün bulunmaktadır.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.