%22
ISBN Kodu : 9789944188005
"4" İş günü içinde kargoda
20,00
15,60
Planlanan Teslimat
:
21.04.2021
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Yorumlar (0)
 • Tavsiye Et
 • Resimler
 • Öneri Kutusu
 • Ürün Tanıtımı

  Roman ve öykü, şiir türü gibi bereketli bir alan değil, yazınımızda Türkiye’deki yayınlanan sanat ve edebiyat dergilerinin tümünde (aşağı-yukarı her sayısında) yeni bir ozanın adına, yeni bir şiire restlamak müm-kün ama öykü türünde yeni bir ‘ad’a rastlamamız ne yazık ki, çok ender oluyor. Doğal ki bu durum, öykü ve roman türünün zor bir uğraş olduğunu kanıtlıyor bize.

  Bu zor işlerdeki yeni adları saymak da güç, şu an anımsadığıma göre; Şükran Farımaz, Cemil Ka-vukçu, İzzet Kılıçlı ve Taki Akkuş, son yıllarda, dergilerdeki öyküleriyle dikkati çeken yazarlar.

  Taki Akkuş’a gelince, O’na Anadolu’nun boz kırında yeşeren çiçeklerden biri, diyeceğim. Zara’da yeşerip, Sivas’ta boy veren bir kır çiçeği. Nitekin kır kökenli olduğu için, özüne uygun bir seçimle, yarının büyüklerine adadığı ikinci yapıtına, “Kır Çiçekleri” adını veriyor.

  Kuşkusuz Akkuş’un “Umut Yalan” adını taşıyan ilk öykü kitabında da kırsal kesimin, genelde Ana-dolu yaşamının ve insanının dayanılmaz çilesini ve engelleyici doğa koşullarını başarı bir şekilde yansıt-tığına tanık olmuştuk.

  Akkuş’un yansıttığı çevre ve olaylar, Anadolu’yu bilmeyenler için, şaşırtacak denli çarpıcı ve ilginç-tir. Uygarlığın doruk noktasına eriştiği çağımızda, ilkel yaşamıniçindeki dayanılmaz çileyle boğuşan, yaşamak için çırpınan insanların yazgısı; kişinin yüreğini burkacak, kanatacak denli acıdır.

  Kuşkusuz, kişinin yüreğini burkan bu dramatik yaşamın nedenlerini “yazgıya bağlamaz, Taki Ak-kuş. Yaşam boyu süre gelen töresel çelişkileri, ilkel bağnaz inançları, giderek toplumsal çelişkileri, bütü-nüyle sağlam bir gözlemci. Yaşadığı çevrenin bireyi ve tanığı olarak olayların bilincindedir.

  Akkuş’un anlatım tekniğine gelince, genelde kırsal kesimi ve bu ortamın insanlarını yansıtmasına karşın, yerel deyişlerle öykülerini boğmuyor, zedelemiyor. Bu deyişlere, kimi diyaloglarda (gerek duyul-duğu yerlerde),ölçülü ve dengeli bir biçimde başvuruyor.

  “Umut Yalan” ağırlıklı olarak feodalizmin aynalığını yaparken, salt yansıtıcı değil, yanlışların kalın çizgilerle belirlendiği doğru bilinci yönlendiren bir görev de yerine getiriliyor.

  Feodalizmin çözülüşü, kapitalist ilişkiler, kimi yerdeki birliktelik çok iyi gözlemlerle aktarılıyor, kimi kendi gerçeği içinde sonlandırılırken, kimi de yazarın müdahalesiyle asıl istenen, olması gereken gerçeğe yönlendiriliyor. Burada sanatçı kimdir? İn sorgulanması sorgulanıyor denebilir.

  Taki Akkuş’un “Umut Yalan” adlı öykü kitabı, yeni bir arayışın adı olabilir. Yaşamı masaya yatımak önemli değil ama masaya yatırılan yaşamın sanatsal ameliyatı önemli. Taki Akkuş kurgusu, dili ve göz-lemlerindeki derinlikle bu ameliyatı başarıyla sonlandırıyor.

  “Umut Yalan” ve Taki Akkuş öykücülüğümüzün solunum yollarını genişletecektir.

  Özellikler

  Basım Tarihi : 7 2018

  Baskı Sayısı : 2

  Sayfa Sayısı : 160

  Ağırlık : 160 gram

  En / Boy : 13.5 / 21

  Cilt Tipi : Ciltsiz

  Kağıt Tipi : 2. Hamur

  Dil : Türkçe

  Katkıda Bulunanlar
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.