%31
Baskısı Yok
ISBN Kodu : 9799759180026
90,00
62,10
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Yorumlar (0)
 • Tavsiye Et
 • Resimler
 • Öneri Kutusu
 • Ürün Tanıtımı

  Tam adı Riyazü's-salihin min hadisi seyyidi'l-mürselin olan eser, İmam Nevevî'nin çalışmaları arasında önemli bir yer tutar. Nevevi bu kitabını, 45 yıllık kısa fakat çok verimli hayatının en olgun ve bereketli dönemleri kabul edilen bir yaşta, 40 yaşlarında yazdı. Bundan üç sene önce de, bir başka önemli eseri el-Ezkar'ı telif etmişti. Riyazü's-salihîn'in telifi, 14 Ramazan 670 (1271) tarihinde bir pazartesi günü tamamlandı.

  Nevevi'nin Riyazü's-salihin'i Yazarken Gözettiği Prensipler

  İmam Nevevî, kitabını yazarken bazı prensipler gözettiğini eserinin önsözünde belirtir. Buna göre Riyazü's-salihin'in başlıca özellikleri şunlardır:

  İnsanlara dünya ve ahiret saadetini kazanma yollarını gösterecek, zahiri ve batini edepleri elde etmelerini sağlayacak, iyiyi ve güzeli teşvik, kötüden ve çirkinden uzaklaşmayı temin edecek sahih hadislerden oluşan muhtasar bir kitap olacaktır.

  Sahih hadis kaynakları olarak şöhret kazanmış kitaplardan seçilen, mana ve mahiyetleri açık, delaletleri kesin hadisleri ihtiva edecektir. Çünkü gaye: Umumun faydasına olan bir eseri hazırlamaktır; sadece ilim erbabının değil.

  Bilinen ve her bakımdan güvenilen hadis-i şerif kitaplarının başında şu ikisi gelir: Buhari ve Müslim .. Bu eserdeki hadis-i şerifler, çoğunlukla bunlardan alınmıştır. Bu iki eserden sonra, şu dört hadis-i şerif kitabı gelir: Sünen-i Ebu Davud, Tirmizi, Nesei, İbn-i Mace,Kütüb-ü sitte .. (Altı kitap .. ) dedikleri bunlardır. Bunlardan sonra, Hakim'in Müstedrek'ini sayabiliriz.

  Esere, hepsinden de hadis-i şerifler alınmıştır.

  * Konuların baş tarafında ilgili âyetlere yer verilecektir.
  * Açıklanmasına ihtiyaç duyulan bazı kelime ve terimler kısaca açıklanacaktır.
  * Her hadisten sonra, o hadisin hangi kitaptan alındığı belirtilecektir.
  * Hayır ve iyilikleri özendirici, kötülük ve çirkinlikleri engelleyici nitelikte hadisler olmasına özen gösterilecektir.
  * Hadislerin senedinde sadece sahâbî ravinin adı verilecektir.
  * Gerektiğinde bazı hadislerden sonra, o hadisin sıhhat açısından durumuna, bazan da ravilerinin haline işaret edilecektir.
  * Muhtevânın dînî ve ictimâî nitelikte olmasına özen gösterilecektir.

  İmam Nevevi, kitabının başından sonuna kadar bu prensiplere bağlı kalmaya itina gösterdi.

  Özellikler

  Baskı Sayısı : 1

  Sayfa Sayısı : 1032

  Ağırlık : 1547 gram

  En / Boy : 16.5 / 24.5

  Cilt Tipi : Ciltli

  Kağıt Tipi : 2. Hamur

  Dil : Arapça

  Katkıda Bulunanlar

  Çevirmen : İbrahim Serdar

  Çevirmen : Yusuf Şensoy

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.