%13

21. Yüzyılda Teknoloji ve Yenilik / İnovasyon ve Yönetimi

 Yazar : Tarık Baykara Yayınevi : Nobel Akademik Yayıncılık Bu kategorideki tüm ürünler
ISBN Kodu : 9786051338484
"4" İş günü içinde kargoda
36,00
31,32
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Yorumlar (0)
 • Tavsiye Et
 • Resimler
 • Öneri Kutusu
 • Ürün Tanıtımı

  "Teknoloji", insanlık tarihinin en önemli "itici/sürücü güçlerinden" biridir. "İtici/Sürücü Güç" olarak, sosyal, ekonomik, ekolojik ve politik oluşum ve eğilimlerde kalıcı ve uzun dönemli etkileri giderek daha da belirginleşmekte, giderek artmakta ve hızlanmaktadır. 20. yüzyılın önemli iktisatçılarından olan Schumpeter, "Teknolojik  yeniliklerin (innovations) kapitalist dünyanın gelişiminin ana unsuru olduğunu" vurgulamaktadır. Teknolojik yenilikler gelişme ve ilerlemenin "motoru" olarak görülmektedir. Bilindiği üzere, teknolojik gelişim  ve değişimler tarihsel süreçleri, milletleri ve toplumsal oluşumları derinden etkileyen sonuçlara yol açmıştır. Bu durumun 21. yüzyıl boyunca da süreceği artık genel kabul görmüş bir gerçekliktir. Teknolojik yenilikler, sadece refahın artırılması yönünde değil, aynı zamanda çok farklı alanlarda yaratacağı gelişimlerle de etkili olacaktır. 

  "Bilgi Toplumu" ya da "Bilgi Çağı" olarak nitelenen bu dönemde, "bilgi", "fiziki sermayenen" yerini almakta, endüstriyel kuruluşlar artık "bilgi yaratan (knowledge creation)" kuruluşlara dönüşmeye çabalamaktadır. Bu, giderek bir "amansız yarış" ve "hayatta kalma" uğraşısına dönmüştür. Söz konusu değişimlerin, bir diğer belirgin karaktersiztiği, "öğrenme" eyleminin kazandığı kritik konumdur. Endüstriyel kuruluşlarda, bir yandan "bilgi yarataıcı", diğer yandan "öğrenme" kavramı, ayna zamanda "eski-bilinenin unutulması (unlearning)" gerçeğini de beraberinde taşımaktadır.

  "Bilgi toplumu" dönüşümü, kendini belirgin halde bir "itici/sürücü güç (motor)" olarak teknolojik alanlardaki değişimle göstermektedir. Sanayi0Endüstri Çağının "kol gücünü ikame eden mekanikleşme/elektronikleşme" olgusu, artık yerini "bilgi tabanlı sistemlere" bırakmaktadır. Buna bağlı olarak, üretimin bizatihi kendisi, belirgin bir değişim/dönüşüm yaşamaktadır. Hızla yaygınlaşan/yayınan "İnternet" başta olmak üzere "Bilgi Teknolojileri" gerçeği ile endüstri ve sektör kavramlarında da önemli değişimler kendisini göstermektedir.

  Bugün en belirleyici konuları, tüm sistemler açısından şu alanlarda görebilmekteyiz;

  - Küresel ekonomik gerçekliğin giderek kendini kabul ettirmesi,

  - "BilgiY'nin hızla büyük bir değer taşıyan unsur olarak tim sistemlerde yerini alması; "Bilgi Esaslı Ekonomi", "Bilgi Esaslı Yönetim" gibi kavramların giderek yaygınlaşması,

  - Yenilik/Yenilikçilik kavramının giderek artan önemi,

  -"Bilgi İşçileri- knowledge workers", "Teknolog" ya da "Teknolojist" olarak son derece değerli "Bilgi Uzmanlarının" etkin ve etkili bir verimlilikte yönetilmesi,

  - İnternet ve dijital teknolojik gerçekliğin tüm ekonomik, sosyal, siyasal ve teknolojik sistemleri etkilemesi,

  - Stratejik teknoloji yönetim sisteminin en önemli temellerinden olan "öngörü ve gelecek" kavramı, 

  - "Geleceğin Teknolojileri" kapsamında yer alan "Nanoteknoloji", "Kuantum Hesaplama", "Genetik Mühendisliği" ve "Bilişsel Bilimler (Cognitive Sciences).
  Özellikler

  Basım Tarihi : 9 2014

  Baskı Sayısı : 1

  Sayfa Sayısı : 442

  Ağırlık : 560 gram

  En / Boy : 13.5 / 21.5

  Cilt Tipi : Ciltsiz

  Kağıt Tipi : 1. Hamur

  Dil : Türkçe

  Katkıda Bulunanlar

  Editör : Taliha Aslan

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.